Viktor Pivovarov / Dědečku, viděl jsi Boha?Výtvarné umění

so 1.4.2017 - 4.6.2017 Klatovy, Galerie u Bílého jednorožce

Akce ukončena !Výstava s názvem Dědečku, viděl jsi Boha? spojuje dva výrazné proudy v tvorbě Viktora Pivovarova.


V prvním podlaží galerie budou představeny cykly: Temné pokoje, Jedlíci citronů, Děti bohů (série bude v Klatovech poprvé veřejně vystavena) a Sútra strachu a pochybností, v nichž se Viktor Pivovarov dotýká především problému lidské samoty, tématu, které prochází celou jeho tvorbou. V temných pokojích se navíc zabývá problematickým vztahem muže a ženy na té nejintimnější úrovni.

Ve druhém podlaží budou vystaveny cykly: Eidosy, Eidetické krajiny, Kruhy a Sady mnicha Rabinoviče, které představují jakési ideální projekty člověka a přírody. Viktor Pivovarov v těchto pracích vychází například z filozofie Platona (Eidosy) nebo ze zenové tradice (Sady mnicha Rabinoviče).

Cyklus Sady mnicha Rabinoviče celou výstavu určitým způsobem propojuje. Postava Rabinoviče, alter ego Viktora Pivovarova, se objevuje již v prvním podlaží v rámci Sútry strachu a pochybností. S touto postavou se vracíme k tématu samoty, ale tentokrát se jedná o samotu dobrovolnou, oproštěnou od veškerých existenciálních problémů, s kterými se potýkají postavy v Temných pokojích.

Vystavená díla mají bezesporu svou filozofickou rovinu, avšak převládá obsah poetický, a navíc jsou tyto filozofické a religiózní významy často odlehčeny humorem. Proto je i obraz Dědečku, viděl jsi Boha? vybrán jako centrální dílo výstavy.

Kurátorka výstavy / Exhibition curator: Maria Černá Pivovarová


Komentujte...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Opište kontrolní kód
  • 339 01 Klatovy, Česko

První informační portál v Plzeňském kraji. Denní zprávy, aktuální informace od roku 2000.