Architekti oživují okolí zaniklé obce v bývalých Sudetech

Patnáct týmů z celého světa se zúčastnilo mezinárodní krajinářské výzvy, vypsané v rámci projektu Evropského hlavního města kultury Plzeň 2015 na obnovu krajiny a místa v oblasti bývalých Sudet, obec Výškovice – Chodová Planá. Mezinárodní porota složená z odborníků vybrala nakonec 5 týmů, které se n...

Jarní servisní akce AUTO CB

Patnáct týmů z celého světa se zúčastnilo mezinárodní krajinářské výzvy, vypsané v rámci projektu Evropského hlavního města kultury Plzeň 2015 na obnovu krajiny a místa v oblasti bývalých Sudet, obec Výškovice – Chodová Planá. Mezinárodní porota složená z odborníků vybrala nakonec 5 týmů, které se na týdenním workshopu pokusí nastínit a začít realizovat své nápady, jak vrátit život do opuštěné krajiny.
„Hlavním cílem této výzvy bylo hledání možností obnovy opuštěné krajiny bývalých Sudet, otevřít neřešená témata v česko-německých vztazích a vrátit život do míst, která před válkou pulsovala čilým ruchem, zatímco dnes jsou pouze jeho němou vzpomínkou,“ vysvětluje jedna z organizátorek krajinářská architektka Klára Salzmann, která stojí se společností Plzeň 2015 za vyhlášením této krajinářské soutěže.
V polovině května posoudila kvalitu předložených prací mezinárodní porota a doporučila pět nejlepších týmů, jež postupují do dalšího kola.
„Všech pět návrhů v zásadě hovoří o rozvoji turistiky, ekologického zemědělství či sadovnictví, řemesel a spolupráce vesnic a městeček napříč regionem,“ poukazuje na vítězné návrhy Christine Rothenbacher jedna z členek mezinárodní poroty, krajinářská architektka z Rakouska.

Vítězné týmy z Maďarska, Německa, Rumunska a České Republiky se zúčastní workshopu přímo v Chodové Plané a Výškovicích v týdnu od 21. do 27.7. Nedílnou součástí budou i přednášky a setkání s místními obyvateli, se kterými plánují vyhlašovatelé soutěže i vítězné týmy úzce spolupracovat nejen v současnosti ale i do budoucna.

„Cílem projektu je najít model, jak postupovat dál. Výškovice by se mohly stát vzorem pro další české vesnice. Záleží na zájmu obyvatel, starostů, občanských organizací. Možná za to nejdůležitější považují obnovení komunit, které by k místu získaly vztah, a dokázaly ho tak udržovat dlouhodobě,“ vysvětluje smysl celého projektu Klára Salzmann.

Kromě právě probíhajícího workshopu se počítá s mezinárodní konferencí na české i bavorské straně právě k tématu obnovy krajiny v Sudetech, realizace Land art díla přímo ve Výškovicích či putovní výstavou, která bude k vidění v Plzni, Chodové Plané či právě v Bavorsku.


Návrhy, které byly vybrány k postupu do dalšího kola:


1)Autorky: Eszter Jákli a Mónika Mandel, Maďarsko

Návrh si klade za cíl vytvořit obyvatelné prostory pro stávající i nové obyvatele z regionu i pro turisty. Autorky navrhly systém Greenways které propojí stávající hodnoty území a jeho obyvatele. Návrh pracuje s tématy ekologické turistiky, ekologického zemědělství a výměnného

obchodu. Tyto principy jsou zdrojem zrodu nové komunity. Land art intervence představované dlouhými šálami navádějí pozornost do centra dění – Výškovic.


2) Autoři: Cristina Andreea Pavelescu, Raluca Baco a Stefania Madalina Irimiea, Rumunsko

Obdobně jako předchozí návrh, i tento pracuje se vztahy Výškovic a okolních sídel v nádherné krajině okraje Slavkovského lesa. Pro samotné Výškovice řeší jako zárodek obnovy a rozvoje neživý faktor - land art intervenci v podobě svislých konstrukcí „opisujících“ hmoty bývalých zbořených domů. Výškovice se tak stávají místem potkávání, dialogu mezi minulými a současnými obyvateli regionu.


3) Autor: Vít Rýpar, Česká republika

Ústředním motivem a východiskem regenerace území je regenerace Výškovické návsi. Díky symbolickým štítům domů prostupným otevřenými dveřmi vzniká z návsi obývací pokoj. Střed této místnosti bude tvořen dvěma stávajícími objekty symbolizující stabilitu napříč historií - kaple Panny Marie Dobré Rady a dvě stě let stará lípa.


4) Autoři: Michal Dvořák, Ivan Gogolák, Lukáš Grasse

Urbanisticky založený návrh pracuje s terénem jako určujícím faktorem osídlení a rozvoje území. Obnovu území zakládá na třech krocích – návštěva, pobyt a bydlení. K návštěvě místa bude lákat nejen krásná příroda, ale i land art intervence založená na přírodních elementech. V druhé etapě jsou vytvářeny podmínky pro pobyt v přírodě, ve třetí se pak předpokládá znovu obydlení území specifickou komunitou.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 26.07.2014 14:05



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka