Čestné místo pro Evu Salzmannovou v pivnici U Salzmannů

Na svatého Martina 11. listopadu, kdy uplynulo od naražení první várky Pilsner Urquell v roce 1842 přesně 171 let, získala své „čestné místo“ v pivnici U Salzmannů členka činohry Národního divadla Eva Salzmannová. Eva, jak její příjmením napovídá, je příbuzensky spjata s Martinem Salzmannem, tehdejš...

Cílená propagace v Plzni

Na svatého Martina 11. listopadu, kdy uplynulo od naražení první várky Pilsner Urquell v roce 1842 přesně 171 let, získala své „čestné místo“ v pivnici U Salzmannů členka činohry Národního divadla Eva Salzmannová. Eva, jak její příjmením napovídá, je příbuzensky spjata s Martinem Salzmannem, tehdejším formanem a zakladatelem tohoto hostince s dlouholetou historií, a to dokonce v přímé linii. Je jeho praprapravnučka. Ode pondělka na tuto skutečnost odkazuje tabulka nad místem vyhrazeném právě pro ni.

Eva Salzmannová si svého významného předka připomněla i během svého účinkování v unikátním divadelním představení Národního divadla1 na Pilsner Festu 5. října. Představení s názvem Kde se pivo vaří, tam se dobře daří, které vzniklo zcela na míru Pilsner Festu a následným oslavám první várky Pilsner Urquell, popisovalo hlavní milníky pivovarnictví v Plzni. Příběh se postupně odvíjel od udělení právovárečných listin plzeňským měšťanům českým králem Václavem II. přes pozdější nevalnou kvalitu piva z jednotlivých právovárečných domů až k výstavbě nového pivovaru a příchodu sládka Josefa Grolla, který v roce 1842 uvařil první várku legendárního ležáku Pilsner Urquell.

V listopadu 1842 při martinských trzích tedy poprvé v Plzni narazili sudy s novým a dosud nevídaným pivem, které o pět týdnů dříve uvařil v Měšťanském pivovaru sládek Josef Groll. Všichni si pochvalovali jeho lahodnou chuť, a tak mohl Pilsner Urquell pozvolna nastoupit svou cestu do světa. Pozvolnou proto, že jeho doprava v tehdejší době nebyla právě nejjednodušší. Pivo rozváželi formani s koňmi, a tak jeho první sudy směřovaly do plzeňských hospod a do hospod v nejbližším okolí. Formani, kteří s převáženým zbožím také sami obchodovali, pivo vozívali velmi rádi. Bylo to zboží, které bylo velice dobře prodejné, a měli tak víceméně zaručený zisk. Převážení piva na velké vzdálenosti, aby neutrpěla jeho kvalita, nebylo zcela jednoduché, přesto plzeňské pivo z Měšťanského pivovaru náročné transporty vydrželo a vždy byly jeho dodávky netrpělivě očekávány. Jedním z těchto formanů byl právě Martin Salzmann.


Salzmann a jeho vztah k plzeňskému pivu

Martin Salzmann, který jako takzvaný těžký forman jezdil v první polovině 19. století často na trase z Plzně do Prahy, přivezl do hlavního města i plzeňský ležák. Při svých cestách přespával u svého známého krejčího Pinkase a v roce 1843 mu přivezl dvě vědra dnešního piva Pilsner Urquell. Krejčí plzeňské zkusil vyšenkovat a nestačil se divit, jak rychle šlo na odbyt. Na základě tohoto úspěchu skončil Pinkas s krejčovinou a postavil se za pípu s plzeňským pivem v hospodě U Švingulanta, kterou stálí hosté časem přejmenovali na dnešní slavný pražský hostinec U Pinkasů, kde dodnes v lokále visí fotografie Martina Salzmanna.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 11.11.2013 17:01



0 +
 
Renault Clio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka