Chříč a Plasy budou mít nová veřejná prostranství

Odborná hodnotící komise Nadace VIA vybrala projekty pěti organizací, které mají za cíl společně s místními občany vybudovat či obnovit veřejně přístupná prostranství v obcích. Z Plzeňského kraje uspěly obec Chříč a Gymnázium Plasy. Každá z podpořených organizací se může těšit na grant ve výši 300 0...

Cílená propagace v Plzni

Odborná hodnotící komise Nadace VIA vybrala projekty pěti organizací, které mají za cíl společně s místními občany vybudovat či obnovit veřejně přístupná prostranství v obcích. Z Plzeňského kraje uspěly obec Chříč a Gymnázium Plasy. Každá z podpořených organizací se může těšit na grant ve výši 300 000 Kč určený na samotnou úpravu prostranství.
Dalších 10 000 Kč dostanou realizátoři na vytvoření případové studie projektu. Vybrané organizace navíc získají přístup k bezplatnému vzdělávání – zúčastní se třech seminářů tematicky vycházejících z realizace projektů a k dispozici jim bude odborný konzultant. Podpořené organizace se tak například naučí, jak získat další prostředky na svůj projekt, nebo jak zapojit veřejnost do všech fází vzniku nového veřejného prostranství.
Mezi podpořenými projekty jsou letos zastoupeny dva z Plzeňského kraje a po jednom z kraje Jihočeského, Moravskoslezského a Zlínského. Specifikem letošního ročníku je vysoké zastoupení obecních samospráv mezi nejúspěšnějšími organizacemi. Z pěti vyvolených jsou nakonec tři obce, jedno občanské sdružení a jedna střední škola.
„Výrazný nárůst kvality obecních projektů je pravděpodobně odrazem generační obměny starostů a zastupitelů, ke které v mnoha obcích došlo po loňských volbách,“ vysvětluje manažer programu Ondřej Šindelář. „V letošním roce jsme se při návštěvách nejlépe hodnocených projektů poprvé ve výraznější míře setkali s mladými odvážnými starosty a starostkami, kteří se nespokojí jen s vybudováním kvalitní infrastruktury, ale jde jim i o rozvoj obce z pohledu lidských vztahů.“
Zastoupení střední školy v programu je další novinkou, která vychází z letošních změn v programu. Jde o první organizaci, která uspěla s projektem na úpravu veřejného prostranství pro mládež, na jehož plánování a realizaci se bude mládež také výrazným způsobem podílet.
O účast v programu byl letos velký zájem. Své projekty přihlásilo 57 organizací a do užšího výběru se dostalo 13 nejlépe hodnocených, které zástupci hodnotící komise osobně navštívili. „Moc nás těší, že se setkáváme se stále větším počtem lidí, kteří nejsou lhostejní ke stavu svého okolí a záleží jim na buducnosti místa, kde žijí,“ říká ředitel Nadace VIA Jiří Bárta. „I proto jsme rádi, že můžeme těm pěti nejlepším nabídnout vyšší finanční podporu než v minulosti.“
„Vybrat pětici nejlepších z množství kvalitně připravených projektů bylo nesmírně obtížné. Mnohem poučnější však pro mne bylo číst si v jednotlivých projektech. Uvědomila jsem si totiž, jak silně mnohé obce a jejich obyvatelé cítí potřebu něco dělat s prostředím, v němž žijí, pracují, vychovávají své děti, a jak moc v nich touží vytvořit důstojný prostor pro společné či společenské aktivity.“ okomentovala náročný výběr Dagmar Sladká z Nadace České spořitelny, která byla také členkou hodnotící komise.
„Místo, kde žijeme“ je stěžejním programem Nadace VIA a letos byl vyhlášen již poosmé. Tento ročník, stejně jako všechny předešlé, by nemohl proběhnout bez podpory generálního partnera programu Nadace České spořitelny. Díky novému hlavnímu partnerovi, společnosti NET4GAS, s.r.o., pak mohly být letošní nadační příspěvky jednotlivým organizacím navýšeny o 100 000 Kč.
"Naše podnikání je založeno na dlouhodobém rozvoji a péči o přepravní plynárenskou soustavu, která prochází téměř všemi regiony České republiky. Jako dobrý soused považujeme vstřícnost k oblastem, kde působíme, za jeden ze základních kamenů naší politiky. Hlavní partnerství v programu "Místo, kde žijeme", do kterého jsme letos vstoupili, přesně naplňuje tento náš cíl. Kvalita předložených projektů nás mile překvapila a těšíme se na fázi jejich realizace. Přejeme podpořeným, ať se místo, kde žijí, skutečně promění díky programu k jejich obrazu," řekl Jan Nehoda, jednatel společnosti NET4GAS.

Podpořené projekty:

Obec Chříč (okres Plzeň sever): Křic plac – zelená pro Chříč

· Gymnázium a Střední odborná škola, Plasy (okres Plzeň sever): Komunikační a odpočinkové místo v Plasích

· Okrašlovací spolek pro Nadějkov a okolí (okres Tábor): Otevřená zahrada otevírá duše, srdce i oči

· Obec Francova Lhota (okres Vsetín): Oáza klidu ve Francově Lhotě

· Obec Nové Sedlice (okres Opava): Areál soudržnosti



Každá z podpořených organizací získá grant ve výši 310 000 Kč a možnost účasti na vzdělávací části programu.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 04.12.2011 14:11



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka