Dobrovolníci mohou zdarma podstoupit unikátní léčbu chrápání

Unikátní léčbu chrápání a spánkové nedostatečnosti (apnoe) pomocí speciálních jazykových implantátů mohou podstoupit pacienti, kteří se zúčastní zbrusu nové česko-americké studie. Výzkum naváže na předcházející fázi, jejíž výsledky ukazují, že tento způsob léčby poruch spánku je úspěšný. Metoda je n...

Jarní servisní akce AUTO CB

Unikátní léčbu chrápání a spánkové nedostatečnosti (apnoe) pomocí speciálních jazykových implantátů mohou podstoupit pacienti, kteří se zúčastní zbrusu nové česko-americké studie. Výzkum naváže na předcházející fázi, jejíž výsledky ukazují, že tento způsob léčby poruch spánku je úspěšný. Metoda je nyní více propracovaná a lékaři už mnohem přesněji vědí, pro jaký typ poruchy dýchání ve spánku je účinnější, vysvětluje specialista ORL MUDr. Václav Pavelec, Ph.D. S americkými lékaři na řešení těchto problémů spolupracuje už řadu let.
Upozorňuje, že za chrápáním se často skrývá syndrom spánkové apnoe neboli dechové spánkové nedostatečnosti. V důsledku nedostatku spánku je pacient často unavený, má bolesti hlavy, vysoký krevní tlak. Vystavuje se tak riziku mozkové mrtvice, infarktu nebo mikrospánku za volantem.

Ve studii jsou ještě volná místa a zájemci o tuto léčbu se do ní mohou přihlásit. Léčba je bezplatná. Aby byla účinná, musí pacienti splňovat určité podmínky. „Jsou to zejména stupeň závažnosti poruchy a index tělesné hmotnosti (BMI). Zájemce tedy pozveme nejdříve na vyšetření, abychom zjistili, zda se pro léčbu implantátem hodí,“ vysvětluje dr. Pavelec.

Unikátní zákrok spočívá v tom, že lékař zavede asi čtyři centimetry dlouhou pružnou tyčinku ze speciálního materiálu do jazyka. Během několika týdnů se implantát částečně vstřebá a změní svůj tvar. Díky tomu roztáhne jazyk dopředu a v důsledku tohoto tahu se uvolní dýchací cesty. Výkon se provádí v místní nebo celkové anestezii. Za hodinu po výkonu může jít pacient domů. Výhodou zákroku je to, že je vždy možný návrat k nějaké standardní metodě léčby.

Voperování implantátů se provádí na klinice LENTE, která má pobočky v Plzni a Praze. Jako výzkumné centrum spánkové léčby disponuje spánkovou laboratoří. Před zařazením do studie tedy podstoupí pacient vyšetření ve spánkové laboratoři, kde se po celou noc zaznamenává přítomnost a závažnost přestávek v dýchání ve spánku (spánková apnoe), mozková elektrická aktivita (EEG), pohyby očí, aktivita svalů na obličeji, a další parametry. Po vyhodnocení výsledků se rozhodne, zda je pro pacienta léčba implantátem vhodná.

MUDr. Pavelec doplnil, že na jeho pracovišti dokážou jako jediní v ČR zjistit přesně ta místa, kde dochází ve spánku ke kolapsu dýchacích cest. Při medikamentózním navození desetiminutového spánku přesně lokalizují pomocí videofibroskopu (DISE-Drug Induced Sleep Endoscopy) místo, kde chrápání či apnoe vzniká, a určí charakter obstrukce. „Jen tak lze vybrat tu nejsprávnější chirurgickou metodu, která se hodí právě na konkrétní příčinu chrápání nebo apnoe,“ dodal dr. Pavelec.

Ředitelka studie pro Evropu a USA Katleen Marshall z německo- americké společnosti MAXIS, která za výzkumný projekt v této fázi zodpovídá, připomněla, že MUDr. Pavelce si společnost vybrala po pečlivém uvážení s ohledem na jeho dosavadní léčbu spánkové apnoe. „Díky jeho výborným výsledkům v léčbě této choroby je zde velká naděje pro pacienty trpícími syndromem spánkové apnoe,“ uvedla.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
24.10.2014 17:13



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka