Na Krajském úřadě začala výstava Já pěstoun

Ve středu byla na Krajském úřadě Plzeňského kraje zahájena výstava velkoformátových fotografií skutečných pěstounů, která představuje pěstouny ve svých občanských profesích. Výstava „Já pěstoun“ ukazuje široké veřejnosti na 10 velkoformátových fotografiích skutečné pěstouny, kteří se zde předst...

Cílená propagace v Plzni

Ve středu byla na Krajském úřadě Plzeňského kraje zahájena výstava velkoformátových fotografií skutečných pěstounů, která představuje pěstouny ve svých občanských profesích.
Výstava „Já pěstoun“ ukazuje široké veřejnosti na 10 velkoformátových fotografiích skutečné pěstouny, kteří se zde představují ve svých občanských profesích, se kterými bychom pěstounskou péči možná mnohdy ani nespojovali - hasič, svářeč, bankovní úřednice aj. Fotografie jsou doplněny jejich životním příběhem a především motivy, které je k pěstounství vedly. „Plzeňský kraj tak veřejnosti představuje ty, kteří pomáhají dětem prožít šťastné dětství a snaží se ukázat, že pěstounství má smysl,“ uvedl při slavnostním zahájení hejtman Václav Šlajs. „Touto výstavou chceme zbourat mýty o pěstounské péči,“ dodává ředitelka Nadačního fondu J&T Marie Oktábcová. Právě ve spolupráci s Nadačním fondem J&T je zahajovaná výstava pořádána.
Bohužel, ne každé dítě může prožít šťastné dětství a dospívání ve funkční rodině. V takovém případě je jedním z nabízených řešení právě pěstounská péče. Zákon o sociálně-právní ochraně dětí svěřuje zásadní díl při zprostředkování pěstounské péče krajským úřadům. Plzeňský kraj se však dlouhodobě potýká s nedostatečným zájmem svých občanů o pěstounství, o to stát se kvalitním pěstounem. Proto se kraj snaží mezi veřejností propagovat tuto náročnou a pro společnost mimořádně přínosnou činnost. Vyrůstat v rodině, i když ne vlastní, patří mezi základní práva dětí.
V současnosti rozlišujeme 2 formy pěstounské péče. Klasickou pěstounskou péči, tzv. dlouhodobou péči, vykonává v Plzeňském kraji zhruba 600 pěstounů. Většinou se jedná o tzv. příbuzenskou pěstounskou péči. Je asi 70 rodin, které jsou k dispozici pro zprostředkovanou pěstounskou péči a s nimiž se aktivně pracuje. Vedle toho je v kraji 5 „aktivních“ profesionálních pěstounů vykonávajících pěstounskou péči na přechodnou dobu.
Rada Plzeňského kraje a následně Zastupitelstvo Plzeňského kraje schvalují v pravidelných intervalech „Koncepci v oblasti rodinné politiky z hlediska sociálních věcí“. Aktualizovaná verze této koncepce bude projednána na prosincovém jednání Zastupitelstva. Kraj se tak snaží o aktivní vytváření regionální rodinné politiky.
Plzeňský kraj spolupracuje a podporuje nestátní subjekty vykonávající sociálně-právní ochranu dětí. Pro náhradní rodiče pořádá pravidelné „Dny otevřených dveří“ nebo 2x až 3x ročně víkendová setkání s pěstounskými rodinami z kraje, kterého se vždy účastní kolem 25 dětí a jejich pěstounů. Poslední takové setkání se konalo letos v září. Rodiny navštívily Koněpruské jeskyně a Karlštejn. Pro letošní rok byla z rozpočtu kraje na tato setkání vyčleněna částka 100 tisíc korun, pro rok 2015 krajský rozpočet počítá s částkou 150 tisíc korun.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 20.11.2014 08:24



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka