Na pilotních školách v regionu započalo Vylodění

Začátek nového školního roku byl na dvou základních mimoplzeňských a jedné střední plzeňské škole spojen s rozjezdem celorepublikově unikátního projektu Archa - Vylodění. Tento projekt vznikl na základě několikaletých zkušeností krizového centra Archa pro člověka v krizi s realizováním primární prev...

Cílená propagace v Plzni

Začátek nového školního roku byl na dvou základních mimoplzeňských a jedné střední plzeňské škole spojen s rozjezdem celorepublikově unikátního projektu Archa - Vylodění. Tento projekt vznikl na základě několikaletých zkušeností krizového centra Archa pro člověka v krizi s realizováním primární prevence na školách a poskytováním ambulantní krizové pomoci. Realizace projektu je spojena s finanční podporou Nadace Sirius.
"Unikátnost projektu spočívá v působení externího preventisty, který zastává roli krizového interventa, vždy jeden den v týdnu na dané škole,"
vysvětluje výjimečnost projektu jeho koordinátorka Veronika Kaletová. "Krizový intervent je k dispozici pro žáky a studenty, pedagogy i rodiče, kteří si chtějí popovídat o tématu, které je trápí, s jejichž řešením si nevědí rady, vyvolává v nich negativní emoce nebo je prostě jen zajímá. Podstatné je, že náš pracovník nabízí psychologickou podporu a bezpečné provázení přímo ve známém a bezpečném školním prostředí (konzultace probíhají v místnosti zaručující diskrétnost)," uvádí Kaletová.
Podstata projektu vychází ze zkušenosti krizového centra, kdy přestože je krizová pomoc dětem nabízena, děti pracoviště nevyhledávají. Zároveň výzkum Diakonie Západ ukázal, že v prostředí kde se děti nejvíce pohybují mimo domov, tedy ve škole, jim krizová pomoc chybí. Školní psychologové jsou na českých školách stále spíše výjimkou. Snahou projektu je proto nejen přiblížit krizovou pomoc dětem do prostředí, které je jim známé a dostupné, ale zároveň podpořit ZŠ a SŠ v péči o ohrožené děti.


"Věříme, že v rámci projektu může externí preventista být velkým přínosem pro školu i díky spolupráci s metodikem prevence či výchovným poradcem, kteří často nemají ve svém úvazku na tuto funkci vyhrazenu časovou dotaci navíc," doplňuje informace o projektu koordinátorka úseku preventivních služeb Diakonie Západ Mgr.Lucie Petříčková.


V rámci služby Prevence pro školy a veřejnost rovněž nabízíme žákům a studentům základních a středních škol a jejich pedagogickým pracovníkům tyto programy:


•praktické vstupy do výuky (Jednorázové či dlouhodobější interaktivní programy zaměřené na řešení krizových situací). Od roku 2010 se vzhledem ke zvýšenému zájmu základních a středních škol zaměřujeme také na prevenci internetového zneužívání dětí a mládeže.



•besedy s žáky či studenty (např. téma násilí, zneužívání, vztahy v rodině, šikana...)



•prezentace odborné krizové pomoci určené pedagogům



•individuální konzultace s pedagogickými pracovníky (jednorázová krizová intervence i dlouhodobější provázení obtížnou situací, v níž se ocitli v souvislosti se svým povoláním)






The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 02.12.2012 17:03



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka