Nové divadlo slavnostně otevře v úterý Prodaná nevěsta

Poslední hodiny zbývají do slavnostního uvedení Prodané nevěsty, jímž se v Plzni veřejnosti otevírá nejmodernější divadlo v Česku. Ve světovém měřítku výjimečná stavba, za jejímž návrhem stojí architektonická a projekční kancelář HELIKA, zařadí Plzeň mezi evropské kulturní metropole. Budova bude slo...

Cílená propagace v Plzni

Poslední hodiny zbývají do slavnostního uvedení Prodané nevěsty, jímž se v Plzni veřejnosti otevírá nejmodernější divadlo v Česku. Ve světovém měřítku výjimečná stavba, za jejímž návrhem stojí architektonická a projekční kancelář HELIKA, zařadí Plzeň mezi evropské kulturní metropole. Budova bude sloužit repertoárovému divadlu s operním, operetním a muzikálovým, činoherním a baletním souborem. Výstavba Nového divadla je součástí projektu Evropské město kultury 2015.

Ambiciózní projekt vznikl díky podpoře magistrátu města, který na podobu nového městského divadla vypsal mezinárodní architektonickou soutěž. Z ní vzešel návrh portugalského ateliéru Contemporãnea, který však několikanásobně překročil plánovaný rozpočet. Nesnadného úkolu přepracovat soutěžní návrh do podoby, jež by lépe reagovala na urbanistický kontext lokality a po finanční stránce městu umožnila projekt realizovat, se zhostil tým architektonické a projekční kanceláře HELIKA v čele s Akad. arch. Vladimírem Kružíkem.

Podoba Nového divadla v Plzni je výsledkem tvůrčí spolupráce architektů, inženýrů, výtvarníků i samotných divadelníků. „Projekt vznikal ve spolupráci s řadou odborníků a konzultantů, aby budova vyhovovala potřebám všech žánrů dramatického umění, které má plzeňský soubor v repertoáru. Variabilitu uspořádání scény zajišťuje důmyslná jevištní technika a technologie, srdce složitého organismu divadla,“ vysvětluje Vladimír Kružík.

Novostavba divadla sestává ze dvou vzájemně funkčně a stavebně propojených částí - divadelní a provozní budovy. Provozní budova s kancelářemi, šatnami uměleckých souborů a zázemím technického personálu je svou podélnou osou orientována rovnoběžně s rušnou komunikací a tvoří účinnou hlukovou bariéru, která chrání divadelní budovu i prostor mezilehlého náměstí. Divadelní budova disponuje dvěma sály, hlavním o kapacitě 461 diváků a menší studiovou scénou pro cca 150 návštěvníků.

Budově divadla dominuje oválnými otvory perforovaná betonová fasáda, která je architektonickou reinterpretací opony, předělu mezi realitou dne a magickým iluzivním prostorem divadla. K jejímu vytvoření bylo třeba 100 m3 betonu, s rozměry 22 x 14 metrů je největší betonovou skulpturou u nás. „Součástí konceptu je nasvícení fasády ovládané přímo z režie divadla – fasáda se tak stává scénografickým objektem, součástí představení,“ dodává její autor, architekt Vladimír Kružík.

Nové divadlo je neoddělitelnou součástí projektu Evropské hlavní město kultury 2015.

Po 46 letech nahrazuje nevyhovující prostory Komorního divadla, zároveň je prvním divadlem v České republice postaveným po roce 1989. Návštěvníkům se architektonický a technologický skvost s nepřehlédnutelnou fasádou představí v předpremiéře slavné Smetanovy opery Prodaná nevěsta 1. září, premiéra přenášená Českou televizí se uskuteční den poté.


Plzeňští divadelníci se do Nového divadla v Jízdecké ulici přestěhovali na začátku své jubilejní 150. sezóny, ve které divákům slibují rekordních 26 premiér. Moderní budova se pyšní dvěma sály, hlavním s kapacitou pro 460 diváků a studiovou scénou s hledištěm pro 150 diváků. Oba dva prostory v sobě skrývají špičkovou divadelní a scénickou techniku, která plní přísné bezpečnostní parametry.


„Nová plzeňská divadelní budova byla zdárně dokončena i přes nelehké momenty, které její výstavbu provázely. V historii našeho města je otevření tohoto moderního prostoru pro divadelní umění důležitým okamžikem především vzhledem k více než stopadesátileté divadelní tradici. A zároveň výzvou pro divadelníky navázat na tradici a nabídnout divákům kvalitní a zajímavý repertoár, kterým si udrží jejich přízeň, protože především pro ně tu Nové divadlo je,“ říká primátor Martin Baxa.

Výrazně se proměnilo i okolí divadla. Uprostřed divadelního bloku vznikla pěší zóna spojující Palackého náměstí a Pobřežní ulici. Pozornost kolemjdoucích upoutá betonová plastika oblázku neboli vajíčka, jejíž osazení na konci července bylo jednou z posledních větších stavebních akcí na Novém divadle. Tři metry vysoká a téměř čtyři a půl metru dlouhá plastika váží šestnáct tun a byla vyrobena a dovezena ze 130 kilometrů vzdálené betonárny společnosti HOCHTIEF CZ v Plané nad Lužnicí. Prostor před vstupy do obou objektů tvoří náměstí s kavárnou a knihkupectvím. Součástí stavby je restaurace s barem a také zázemí pro baletní školu. Návštěvníci divadla budou moci využít podzemní parkoviště pro dvě stě aut.



Slavnostní premiéra proběhne za účasti tvůrců projektu, představitelů města Plzně a řady čestných hostů, osobností politické a kulturní scény.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 01.09.2014 17:04



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka