Obnova česko-německého pohraničí zná nejlepší projekty

Mezinárodní krajinářská výzva: Obnova česko–německého pohraničí byla vyhlášena v zimě letošního roku s cílem poukázat na možnosti obnovy opuštěné krajiny bývalých Sudet, otevřít neřešená témata v česko-německých vztazích a zapojit do tohoto nelehkého tématu širokou veřejnost. Na výzvu zareagova...

Jarní servisní akce AUTO CB

Mezinárodní krajinářská výzva: Obnova česko–německého pohraničí byla vyhlášena v zimě letošního roku s cílem poukázat na možnosti obnovy opuštěné krajiny bývalých Sudet, otevřít neřešená témata v česko-německých vztazích a zapojit do tohoto nelehkého tématu širokou veřejnost.
Na výzvu zareagovalo 15 týmů z celého světa, které poslaly do soutěže své návrhy. V květnu 2014 vybrala mezinárodní porota pět vítězných návrhů, jejichž autoři byli pozváni letos v červenci na týdenní workshop, který se konal přímo na místě zaniklé obce Výškovice nedaleko Chodové Plané na Tachovsku. „Pro většinu účastníků to znamenalo první setkání s vysídlenou krajinou česko-německého pohraničí a mnozí na základě této osobní zkušenosti přehodnotili svoje původní plány,“ vysvětluje Klára Salzmann. Z těchto přepracovaných návrhů, které vznikly díky osobnímu kontaktu s prostředím a krajinou, a také díky komunikaci s místními obyvateli a veřejností, vybrala v pátek odborná porota dva vítězné návrhy. Druhým výstupem celé výzvy jsou strategické plány rozvoje území, které by měly sloužit jako zdroj inspirace pro možné řešení situace v této zaniklé obci.


Ostatní návrhy se stanou součástí putovní výstavy, která bude k vidění nejen v Plzni, ale i Německu a v jiných městech. Garanti projektu také chystají na květen příštího roku velkou mezinárodní konferenci na téma krajinářské architektury, kde se budou mimo jiné prezentovat i výsledky této soutěže.

Výzva byla vyhlášena pro všechny lidi z celého světa bez omezení profese, věku a vzdělání. Záštitu nad ní převzaly Česká komora architektů, Mezinárodní federace krajinářských architektů, organizace zaměřená na uplatnění Evropské úmluvy o krajině CIVILSCAPE, Německá federace krajinářských architektů, partnerem výzvy je městys Chodová Planá.


Složení poroty:


Christine Rottenbacher, krajinářský architekt, Rakousko

Nigel Thorne, IFLA Europe, Velká Británie

Pavlína Mišíková, krajinářský ekolog, Slovensko

Till Rehwaldt, krajinářský architekt, Německo

Vladimír Sitta, krajinářský architekt, Česká republika




Seznam autorů, z jejichž návrhů byl vybrán vítězný návrh:


* Eszter Jákli a Mónika Mandel, Maďarsko

* Cristina Andreea Pavelescu, Raluca Baco a Stefania Madalina Irimiea, Rumunsko

* Vít Rýpar, Eva Wagnerova, Česká republika

* Michal Dvořák, Ivan Gogolák, Lukáš Grasse, Česká republika

* Edgar Kaare, Stephanie Ritt, Oliver Engelmayer, Peter Boerboom a Carola Vogt, Německo


Mezinárodní krajinářskou výzvu vyhlásilo letos v únoru Evropské hlavní město kultury Plzeň 2015. Záštitu nad ní převzaly také Česká komora architektů, Mezinárodní federace krajinářských architektů, organizace zaměřená na uplatnění Evropské úmluvy o krajině CIVILSCAPE, Německá federace krajinářských architektů, partnerem výzvy je městys Chodová Planá.


Akce je podpořena z projektu Cíl 3, Česká republika – Svobodný stát Bavorsko 2007–2013. Bavorským partnerem akce je Bayerischer Landsesverein für Heimatpflege e.V. (Bavorský zemský svaz péče o domovinu, r.s.)


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 20.09.2014 07:43



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka