Plzeň chce podpořit zdravé potraviny ve školních bufetech

Město mění sazby za pronájem nebytových prostor pro školní bufety a pro umístění nápojových a jídelních automatů v základních školách a školních jídelnách. Zvýhodněnou sazbu získají ti, kteří budou zajišťovat prodej potravin a nápojů na základě doporučení Ministerstva zdravotnictví a nabídnou sortim...

Jarní servisní akce AUTO CB

Město mění sazby za pronájem nebytových prostor pro školní bufety a pro umístění nápojových a jídelních automatů v základních školách a školních jídelnách. Zvýhodněnou sazbu získají ti, kteří budou zajišťovat prodej potravin a nápojů na základě doporučení Ministerstva zdravotnictví a nabídnou sortiment potravin v souladu se zásadami zdravé výživy. Nájemce zaplatí 250 korun za metr čtvereční a rok.
„Snížením sazby za pronájem nebytových prostor pro školní bufety a pro umístění nápojových a jídelních automatů reagujeme na situaci, kdy si žáci převážně nakupují sladkosti, smažené brambůrky nebo slazené nápoje. Pokud provozovatel školního bufetu po dohodě s ředitelem upraví nabízený sortiment potravin a nápojů právě v souladu s doporučením Ministerstva zdravotnictví, určitě se mu sníží jeho tržby. Proto jako kompenzaci navrhujeme zvýhodnit jej sazbou nájemného, a to ve výši 250 korun za metr čtvereční a rok,“ sděluje radní pro oblast školství, mládeže, sportu a životního prostředí Irena Rottová.
Zvýhodněná sazba je vázána na prodej potravin a nápojů a podmínky budou upraveny v nájemní smlouvě. Stejné opatření může vedení škol využít i u nápojových a jídelních automatů. Navrhované řešení sice představuje snížení vlastních výnosů základních škol a školních jídelen, ale částka, která se pohybuje mezi deseti až 30 tisíci ročně, podle vedoucí odboru školství mládeže a tělovýchovy Evy Prokopové výrazně hospodaření organizace neovlivní.
Skutečnost, že v České republice dochází k nárůstu nadváhy a obezity u školních dětí, řeší v současné době Ministerstvo zdravotnictví i Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. „Příčinou obezity je mimo jiné konzumace potravin a nápojů s vysokým obsahem cukru a tuků, nevhodné složení tuků, nízké množství vitamínů, minerálních látek, vlákniny, ovoce i zeleniny,“ potvrzuje Eva Prokopová.
Právě doplňkový prodej potravin a nápojů ve školních bufetech a z nápojových automatů narušuje zavedený systém stravování ve školních jídelnách, které je regulováno nutným dodržováním spotřebního koše. „Tato situace nepříznivě ovlivňuje naplňování energetické a výživové potřeby dětského věku se všemi důsledky,“ konstatuje vedoucí Prokopová a upozorňuje na skutečnost, že na neutěšený stav reagoval Státní zdravotní ústav a Společnost pro výživu vydáním publikace Zdravá svačina. Následně zveřejnilo Ministerstvo zdravotnictví seznam doporučených potravin a nápojů určených pro doplňkový prodej ve školních bufetech a nápojových a jídelních automatech umístěných ve školách.
Monitoringem nabídky potravin a nápojů ve školních bufetech a jídelních automatech v budovách škol se potvrdilo, že 82 procent sledovaných nápojových automatů nabízí slazené nápoje a pouze deset procent a méně přírodní a mineralizované vody. Podobné je to u jídelních automatů, jejichž sortiment obsahuje z 86 procent sušenky, oplatky nebo čokolády a pouze z 26 procent celozrnné pečivo. Sledované školní bufety na tom byly s nabídkou zboží o něco lépe. Poskytují v 67 procentech sušenky, křupky a tyčinky. Čerstvé celozrnné pečivo je zastoupeno ve 48 procentech a jen čtyři procenta sortimentu jsou ovocné a zeleninové saláty.
Výše nájemného se v současné době pohybuje mezi 450 a 750 korunami za metr čtvereční a rok podle umístění školy. Nájem za umístění nápojového nebo jídelního automatu je stanoven na 10 tisíc korun za rok.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 29.09.2014 14:10



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka