Podvodníci „prodávají“ firmám software určený školám

Protipirátská organizace BSA | The Software Alliance (dále jen BSA) varuje podnikatele i domácí uživatele před bezskrupulózními obchodníky, kteří nabízejí na internetu za nižší ceny software nejasného původu či zatajují, pro jaké účely je možné software užívat. Kontrolní nákupy v neautorizovaných on...

Jarní servisní akce AUTO CB

Protipirátská organizace BSA | The Software Alliance (dále jen BSA) varuje podnikatele i domácí uživatele před bezskrupulózními obchodníky, kteří nabízejí na internetu za nižší ceny software nejasného původu či zatajují, pro jaké účely je možné software užívat. Kontrolní nákupy v neautorizovaných on-line obchodech prokázaly, že 80 % nabízeného softwaru má neplatnou licenci. Mezi neautorizované obchody patří zejména internetové aukce či prodejci bez řádných smluv s výrobci nabízeného softwaru.
„Byli jsme šokováni, že 80 % softwaru nebylo řádně licencováno. Buď byla licence pro nekomerční užití vydávána za komerční, případně licence úplně chyběla, nebo nebylo možné určit původ softwaru. Kupujícím hrozí postihy plynoucí z porušení autorských práv k softwaru,“ varoval Jan Hlaváč, zástupce organizace BSA, která sdružuje významné výrobce softwaru, například Adobe, Autodesk nebo Microsoft.
V Česku se podle analýzy společnosti IDC užívá nelegálně 34 procent softwaru. Výrobci softwaru tak ročně přijdou o tržby v hodnotě 3,6 miliardy korun: „Každý třetí software je instalován nelegálně, tedy bez řádné licence,“ dodává Jan Hlaváč.
Scénář podvodů je vždy stejný. Firmy se nechají zlákat nabídkou levnějšího softwaru a již si neověří, jaké jsou licenční podmínky či původ softwaru. „Na účetním dokladu tyto informace obyčejně nefigurují, takže se později těžko prokazuje, jestli byl kupující o typu licence předem informován či nikoli,“ vysvětluje Jan Hlaváč.

Podvedeným hrozí právní postihy
Podvedení uživatelé jsou vystaveni významným právním rizikům, a to podobně, jako kdyby software sami pirátsky zkopírovali. „To, že nákup nelegálního softwaru byl proveden v dobré víře, totiž kupujícího nikdy plně nezbavuje odpovědnosti a rizika možných postihů,“ říká Jan Hlaváč. Nákup v dobré víře je totiž možné akceptovat pouze v okamžiku, kdy podmínky nákupu nejsou podezřele výhodné.
Za porušování autorských práv k počítačovým programům může soud podle okolností uložit vysoké peněžité tresty, či dokonce uložit trest odnětí svobody až na osm let. „Hrozí rovněž povinnost uhradit výrobcům softwaru odškodnění, v posledním roce v průměru přesahující 390 tisíc korun,“ shrnuje Jan Hlaváč. Tato částka nezahrnuje náklady na soudní řízení a právní zastoupení: „Ty obvykle navýší náklady o dalších 10–15 procent,“ doplňuje Jan Hlaváč.
Prodejci musí kupující vždy informovat o typu licence a její možnosti využití: cena softwaru pro užití doma nebo ve školství se může výrazně lišit a s tím i podmínky užívání. „Kupující musí trvat na písemné specifikaci typu licence a možnosti využití, prodejci jim musí vyhovět, pokud nikoli, kupující by měl takovou nabídkou odmítnout a ideálně informovat výrobce softwaru, Policii ČR nebo BSA prostřednictvím formuláře na stránkách BSA,“ dodává Jan Hlaváč.

První prodejce nelicencovaného softwaru skončil ve vězení
Loni ústecký soud odsoudil k trestu odnětí svobody na 20 měsíců nepodmíněně distributora nelicencovaného softwaru z Mostecka za podvod a porušení autorského práva. Podvodník opakovaně „prodával“ prostřednictvím internetu nelicencovaný software. Softwarovým firmám sdruženým v protipirátské organizaci BSA | The Software Alliance pirát způsobil škodu přesahující 500 tisíc korun, kterou je povinen poškozeným firmám uhradit. „Podvedené kupující okradl minimálně o 89 tisíc korun a podvodně inkasoval peníze za nelegální kopie populárních softwarových titulů, zejména firem Microsoft a Adobe. Kupující lákal na podezřele nízkou cenu,“ uzavírá Jan Hlaváč, tiskový mluvčí protipirátské organizace BSA | The Software Alliance.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
17.10.2014 05:40



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka