V Univerzitní galerii ode dneška vystavuje Barbara Benish

Dnes bude v 15.30 hod. v Univerzitní galerii v Plzni u příležitosti Slavností svobody zahájena výstava americké umělkyně Barbary Benish s názvem Nebeské deníky / Sky Diaries. Ústav umění a desigtnu tak pokračuje v cyklu výstav, které právě v době oslav osvobození města americkou armádou předsta...

Jarní servisní akce AUTO CB

Dnes bude v 15.30 hod. v Univerzitní galerii v Plzni u příležitosti Slavností svobody zahájena výstava americké umělkyně Barbary Benish s názvem Nebeské deníky / Sky Diaries.
Ústav umění a desigtnu tak pokračuje v cyklu výstav, které právě v době oslav osvobození města americkou armádou představují tvorbu amerických umělců, jejichž práce a život jsou spjaty s Českou republikou, jejím uměleckým životem a kulturou. Barbara Benish žije a pracuje v České republice již od roku 1993 a vedle své umělecké práce se věnuje i výuce umění a provozování letní kreativní školy pro děti. Výstavou Sky Diaries vzpomíná na svého otce, amerického válečného letce, a na jeho zkušenosti z druhé světové války. Ty nám přiblíží formou projekce, maleb i prostorových objektů.


Válka vyvolává otázky kontroly a disciplíny, propagandy a vzdělávání, kulturního šoku a rozvoje zkušeností, otázky zla a dobra. Mému otci bylo 23 let, když opustil kalifornské pláže a odešel k břehům Severní Afriky, aby jako válečný letec 1. posádky 45. letky létal za U.S. Air Force ve 2. světové válce. Jeho deníky líčí zrání mladého muže a jeho způsob překonávání strachu. Jako kapitán bombardéru B-24 „Pink Lady“ Robert Benish pyšně píše o svém týmu, ať už shazovali 40 tun bomb na „Hitlerovy kluky“ nebo jen létali ve formacích nad středomořím. Vzhledem k jeho vzdálenému příbuzenskému vztahu k československému prezidentovi v exilu, Eduardu Benešovi, byl Bob nadšen ze svého poslání riskovat život, aby zachránil před nacistickou okupací domovskou zemi svých předků. Tato výstava je věnována jemu a posádce „Pink Lady“.
Barbara Benish

Barbara Benish se do České republiky přistěhovala v roce 1993 po ročním pobytu jako Fulbright stipendista v Praze. Její práce je zastoupena v soukromých i veřejných sbírkách po celém světě včetně Getty Museum v Los Angeles a Stadtgeschichtliche Museen v Norimberku. Její tvorba byla od roku 1979 k vidění na více než třiceti samostatných výstavách v Evropě i USA a více než stovce kolektivních výstav včetně P.S.1 Museum v New Yorku, sídla U.N.E.S.C.O. v Paříži, Benátského bienále v Itálii nebo Claremont Graduate University v Kalifornii (v roce 1988 zde získala titul M.F.A.) apod. Vedle vlastní umělecké tvorby se Barbara Benish od osmdesátých let věnuje výuce umění v různých uměleckých akademiích a institucích. Její kurátorská a projektová činnost byla tehdy zaměřena na výměnné pobyty umělců mezi USA a bývalým Československem. Patří sem např. průkopnický projekt "Dialogue: Prague/Los Angeles" z roku 1989, který byl uskutečněn v době, kdy ve střední Evropě probíhaly historické politické změny. Založila neziskovou organizaci Art Dialogue, která od roku 2004 provozuje ArtMill, letní školu umění pro děti v pošumaví, kde autorka pracuje a žije se svou rodinou a 32 hospodářskými zvířaty.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 06.05.2009 07:17



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka