Americká ulice v Plzni drží český rekord

Americká ulice se může honosit pravděpodobně největším počtem jmen. Těch už vystřídala deset. Začínala před 140 lety jako Stodolní, jmenovala se také Stalinova, Jungmannova, Moskevská a Vítězná. Poslední název dostala v roce 1991. A dodnes jí Plzeňané říkají Ulice politických omylů. Od druhé pol...

uniwebwebynamiru2018

Americká ulice se může honosit pravděpodobně největším počtem jmen. Těch už vystřídala deset. Začínala před 140 lety jako Stodolní, jmenovala se také Stalinova, Jungmannova, Moskevská a Vítězná. Poslední název dostala v roce 1991. A dodnes jí Plzeňané říkají Ulice politických omylů.
Od druhé poloviny 19. století chodili Plzeňané na nádraží kolem řady stodol. Proto v roce 1868 nedalo městské radě velkou práci nazvat ulici Stodolní.Už o pět let později uctilo obecní zastupitelstvo stoleté výročí narození buditele a tvůrce moderního českého jazyka, ulice se stala Jungmannovou. Němci ji pak v roce 1941 překřtili na Třídu Karla IV, o rok později na Třídu Vítězství, ale ani to dlouho nevydrželo. Po válce to byla Stalinova třída přesto, že Plzeň osvobodili Američané, následovala Moskevská a reakcí na okupaci Československa v roce 1968 bylo přejmenování na Třídu Ludvíka Svobody. Pak přišla zpátky Moskevská a od roku 1991 má Plzeň Americkou třídu i s pomníkem Díky Ameriko.


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 5.7.2009 12:570 +
 
Folkpark

Hlavní zprávy

 

čez zprávy 2018