Asistenční pes Renča bude brzy pomáhat svému hendikepovanému pánovi

Jednou z největších starostí hendikepovaných lidí je jejich závislost na druhých. Mnohdy je jen částečná, jindy spojená i s běžným fungováním v denním režimu. S řadou činností jsou dnes ale schopni efektivně pomáhat speciálně vycvičení asistenční psi, pro jejichž podporu se nyní rozhodla i NADACE AGEL – a to v rámci projektu Darujme nezávislost 2015.

Jarní servisní akce AUTO CB

Částkou 150 tisíc korun nadace financovala výcvik labradorky Renči, která si již osvojila dovednosti jako je otevírání dveří, podávání předmětů do ruky, svlékání ponožek či vyndávaní prádla z pračky. Právě s těmito činnostmi pak bude po ukončení výcviku pomáhat novému hendikepovanému majiteli či majitelce. Celkově trvá příprava asistenčního psa dva roky a finančně vyjde na zhruba 230 tisíc korun.

„Na rozdíl od přípravy vodicích psů, u psů asistenčních stát nenabízí žádnou formu příspěvku, a tak je v naší organizaci musíme získávat formou darů, z grantů, vlastní výdělečné činnosti nebo pomocí sbírek. Pro řadu hendikepovaných lidí je přitom právě pes jedinečnou možností, jak žít alespoň trochu soběstačně,“ říká Hana Pirnerová z organizace Pomocné tlapky ve Starém Plzenci s tím, že výcvik asistenčního psa je finančně i časově náročný proces, který začíná už v prvních týdnech po narození štěněte. 

Každé štěně, které se má stát asistenčním psem, tráví první rok v adoptivní rodině, kde je podle přesných pokynů vychováváno. „Okolo třináctého měsíce pak putuje pes k trenérovi, který jej učí nejprve obecným a základním dovednostem, později případně i jiným speciálním povelům podle potřeb konkrétního klienta. Spektrum činností, které psi na konci výcviku zvládají, je přitom skutečně široké. Kormě asistence při cestování dopravními prostředky či nákupech je to například podávání předmětů ze země do ruky či do klína, vyhledání a podání telefonu, sundávání ponožek či rukavic, otevírání i zavírání dveří či šuplíků, nebo dokonce i otevírání lednice a podávání předmětů z ní,“ popisuje Hana Pirnerová z organizace Pomocné tlapky, která ročně připravuje na 12 asistenčních psů. 

„Jsme nesmírně rádi, že se NADACE AGEL může podílet na tak velkorysém projektu, který nepochybně vyžaduje velké úsilí, trpělivost i lásku – jak k lidem, tak i ke zvířatům. Pevně věřím, že Renča v budoucnu přinese svému majiteli nejen výraznou pomoc, ale i velké množství radosti a přátelství, jaké je psím miláčkům vlastní,“ říká výkonná ředitelka NADACE AGEL Mgr. Denisa Rísová. 

NADACE AGEL sídlí v Prostějově a fyzickým a právnickým osobám pomáhá od roku 2011. Během loňského roku rozdala téměř 2,9 milióny korun a podpořila celkem 117 žadatelů. Více informací, včetně formuláře žádosti o nadační příspěvek, najdou zájemci na webu nadace.agel.cz


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka