Bazén Radbuzy hostil Velkou cenu města Plzně, Jan Micka vylepšil rekord závodu

Plavci ze čtrnácti českých plaveckých klubů v sobotu 1. října 2016 soutěžili v bazénu SK Radbuza Plzeň u příležitosti konání 38. ročníku Velké ceny města Plzně. Hlavní disciplínou byl volný způsob na 1 500 metrů (nejdelší bazénová trať), mezi doplňkové patřily 100 metrů motýlek, znak, prsa a volný způsob v kategorii žen a žaček, mužů a žáků.

Pro ročník narození dívek a chlapců 2002 – 2006 byla pořadateli připravená ještě trať 400 metrů polohový závod.

A kdo patřil k nejlepším?
Mezi „Radbuzáky“ to byl vítěz hlavní disciplíny v kategorii žáků Vladislav Veliký, který získal ještě další tři medaile. Obhájit loňskou bronzovou medaili se podařilo Michaele Vodičkové, která si vyplavala ještě další tři zlaté medaile.
Jan Micka z USK Praha (dále USK) se stal v historii závodu již poněkolikáté ročním majitelem putovního poháru a pokořil i vlastní rekord z roku 2011. Nová hodnota tohoto času je 15:18,82. Druhý v pořadí byl Honzův oddílový kolega Jiří Landsmann (15:47.94). Poslední místo na stupních vítězů si vyplaval časem 15:53,70 Matěj Kozubek z Bohemians Praha (dále Boh, na snímku). Nejvýše se z domácích plavců umístil na pěkné sedmé příčce Václav Čermák (16:28,02).

Obrovskou radost pořádající Radbuze udělal Vladislav Veliký (17:51,29), kategorii žáků s přehledem kraloval. Za sebou nechal o dva roky mladšího Tomáše Chocholatého z plzeňské Slávie VŠ (dále SlPl), který dohmátl v čase 19:06,50 a třetí byl Michal Vašata z plaveckého klubu Krokodýl Brno (19:14,26).
Ženský rekord v roce 1994 zaplavala Petra Passerová (USK), který má hodnotu 16:48,6. I letos se ho nepodařilo překonat. Plaveckou slávu si nějaký čas užívá Tereza Polcarová (SlPl). Ziskem putovního poháru potvrdila své kvality a po celou dobu závodu, kdy plavala stále vedle Anny - Marie Benešové (USK), zvítězila v čase 17:17,13. Benešová tak obhájila loňské stříbro (17:18,27). Třetí doplavala v čase 17:45,93 Klára Sýkorová z Lokomotivy Beroun. Devatenáctá příčka byl tou nejlepší pro plavkyni SK Radbuza Markétu Vaicovou (21:25,00).
Loňskou bronzovou medaili obhajovala mezi žačkami Michaela Vodičková, která sváděla urputný souboj se svými konkurentkami Pleskotovou a Novákovou. Během závodu se Míša dostávala na druhou a dokonce i první pozici. Julie Pleskotová (Boh) měla v závěru více sil a zvítězila, na světelné tabuli se ukázal čas 19:07,40. O pouhopouhé čtyři setinky vteřiny rychleji sepnula dohmatovou desku Kristýna Nováková z Jiskry Domaţlice (19:08,30) před domácí Michaelou Vodičkovou (19:08,34). Za zmínku stojí i dvanáctikusová medailová sbírka plavců SK Radbuza z doplňkových disciplín.

3. místo: 400 metrů polohový závod
Matěj Franěk (2002) 2. místo: 100 metrů prsa 3. místo: 100 metrů volný způsob – v kategorii žáků
Michaela Maříková (2003) 2. místo: 100 metrů prsa
Celkem tak „vodami“ bazénu SK Radbuza proplulo 118 žen a 105 mužů v rekordních 875 startech,
Západočeský región zastupovali s pořádající Radbuzou ještě plavci z Baníku Sokolov, Jiskry Domažlice a PK Slavia VŠ Plzeň, která tvořila nejpočetnější družstvo. "Velkou ctí nám bylo, že závodit k nám z dálky přijely kluby SPK Liberec, KPŠ Krokodýl a Fakultní klub – oba z Brna, děkujeme vám za to a stejně tak i všem ostatním," říká mluvčí Radbuzy Luboš Ibrmajer.

Závody zakončil předáním putovních pohárů pan Radislav Neubauer, starosta Mo Plzeň 3, který za odplavené odpolední disciplíny předal medaile vítězkám a vítězům.