Do listopadu zemřelo na silnicích kraje 50 lidí. Piješ. Řídíš. Zabíjíš, varují policisté

Za uplynulých 11 měsíců tohoto roku evidují policisté na území Plzeňského celkem 3 259 dopravních nehod, při kterých bylo usmrceno celkem 50 osob, 78 osob utrpělo těžká a 1 653 osob lehká zranění.

Cílená propagace v Plzni

Pokud bychom tyto statistické údaje porovnali se stejným obdobím minulého roku, pak došlo k nárůstu počtu dopravních nehod (+ 185), a zejména pak bohužel i k počtu usmrcených (+ 14). Pokles můžeme naopak konstatovat u těžce zraněných (-26) a lehce zraněných (-60).

Statistická data ve vztahu k dopravním nehodám a problematice alkoholu dokládají, že jeho přítomnost byla zjištěna u 283 viníků těchto událostí v silničním provozu, přičemž nejčastěji byl alkohol prokázán u řidičů motorových vozidel (230), poté u cyklistů (41) a následně u chodců (11). Obzvláště nepříznivé jsou opět údaje, které se týkají naměřených hodnot alkoholu u viníků dopravních nehod. Nejčastěji naměřenou hodnotou byl v 164 případech interval mezi 1,5 promile a více. Alkohol sehrál svou roli i u 14 dopravních nehod (DN), při kterých zemřelo na silnicích Plzeňského kraje 14 osob. (Nejvíce těchto DN pod vlivem alkoholu s následkem smrti se stalo na území Plzně- venkova, a to celkem 8.)

Podle místa dopravních nehod v souvislosti s problematikou alkoholu pak bylo 178 viníků těchto událostí zjištěno pod jeho vlivem v obci, zbývajících 105 pak mimo obec. Nejvíce dopravních nehod, kdy byla zjištěna přítomnost alkoholu u viníka, evidují policisté za předmětné období v sobotu (70 DN), následuje neděle (54 DN) a pátek (46 DN).

Nejvíce viníků dopravních nehod pod vlivem alkoholu za toto období evidují policisté na území města Plzně (87 DN), následuje území Plzně – venkova (71 DN), naopak nejméně se jich stalo na území Rokycanska (20).

Nekázeň účastníků silničního provozu je stále vysoká. Policisté z dopravní služby za předmětné období během výkonu služby zjistili alkohol u 310 řidičů (což je o 45 případů více než za stejné období minulého roku), kdy se jednalo v 60 případech o trestné činy. Ze strany pořádkové policie byla v tomto období zjištěna přítomnost alkoholu u 416 účastníků silničního provozu, přičemž se v 102 případech jednalo o trestné činy.

 S ohledem na tento nepříznivý stav se policisté rozhodli rozšířit naši preventivní kampaň s názvem „Piješ. Řídíš. Zabíjíš.“, aby ve větší míře mohli upozornit co největší počet osob na rizika, která jsou spojena s konzumací alkoholu v silničním provozu. Rozšíření této kampaně bylo možné díky velmi vstřícné spolupráci s Krajským úřadem Plzeňského kraje, který tento projekt finančně zastřešil.

Nově je kampaň tedy obohacena o preventivní videospot, který bude vysílán v některých regionálních televizích a v průběhu prosince po dobu 14 dnů v multikině CineStar v nákupním centru v Plzni. Zároveň se veřejnost bude moci seznámit s tímto projektem i díky polepům na vozidlech městské hromadné dopravy (jedná se celkem o 11 vozů), které budou projíždět Plzní s tímto vizuálním zpracováním po dobu jednoho měsíce. Do projektu jsme se rozhodli zapojit i další prvek, a to aromavisačky do motorových vozidel, jejichž distribuce mezi řidiče probíhá od dnešního dne a je zajištěna ze strany dopravních policistů. V minulém týdnu došlo opět k odvysílání rozhlasových spotů na vybraných radiových stanicích a zároveň je kampaň podpořena preventivními plakáty.

„Dlouhodobě věnujeme značnou pozornost bezpečnosti silničního provozu a tato problematika je jednou z našich hlavních priorit. Pevně věříme, že rozšíření této kampaně je jedním z možných kroků, jak u účastníků silničního provozu zvýšit povědomí o rizikovosti konzumace alkoholu v dopravě“, uvedl ředitel Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje plk. Mgr. Pavel Krákora.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka