Dobřanský projekt vzdělávání maminek byl úspěšný

Ke svému cíli dospěl v Plzeňském kraji velmi ojedinělý projekt vzdělávání cílových skupin obyvatel iniciovaný a realizovaný městem Dobřany po názvem „Centrum volného času a vzdělávání“. Projekt probíhal od října 2006 až do dubna 2008 na území města Dobřany. Hlavním smyslem projektu bylo z...

Jarní servisní akce AUTO CB

Ke svému cíli dospěl v Plzeňském kraji velmi ojedinělý projekt vzdělávání cílových skupin obyvatel iniciovaný a realizovaný městem Dobřany po názvem „Centrum volného času a vzdělávání“. Projekt probíhal od října 2006 až do dubna 2008 na území města Dobřany.

Hlavním smyslem projektu bylo zvýšit vzdělání a zapojení do společnosti u dvou cílových skupin obyvatel: matek na či těsně po mateřské dovolené a nezaměstnaných, tedy osobách, které nemohou zejména dlouhodoběji najít práci. Maminky na mateřské byly vzdělávány v pěti etapách, ve kterých jim byly nabídnuty možnosti školení za účelem pomoci při rychlém návratu do pracovního procesu po absolvování mateřské dovolené. Projekt nabídl pro hledání nové práce jazykové kurzy pro maminky na mateřské dovolené nebo těsně po ní, výuku práce na PC pro stejnou cílovou skupinu, workshopy na téma výběrové řízení, psaní životopisu a také semináře komunikačních dovedností, a to vždy dva cykly kurzů každé z uvedených aktivit.

Velkou zajímavostí projektu byla skutečnost, že po celou dobu, kdy se maminky vzdělávaly, o jejich ratolesti bylo postaráno ve speciálně vybavených prostorech. Děti byly po celou dobu výuky maminek hlídány vychovatelkami zajištěnými občanský m sdružením Budulínek (sdružení založené právě matkami s dětmi na mateřské z Dobřan)..

Další zaznamenání hodnou zajímavostí projektu je skutečnost, že kromě města Dobřany se ba projektu a tím vzdělávání dvou důležitých klíčových skupin podílely i ostatní subjekty, které byly partnerem projektu.

Základní škola Dobřany poskytovala veškeré nezbytné vzdělávací zázemí, Občanská poradna Plzeň kromě zajištění pravidelné služby poradenství pro nezaměstnané a sociálně ohrožené osoby (osoby ve svízelných životních situacích) zajišťovala lektorskou činnost při vzdělávacích akcích a občanské sdružení Budulínek zajišťovalo nezbytnou součinnost a vazbu na matky s dětmi na či těsně po mateřské dovolené.

Za dobu trvání projektu se jeho jednotlivých vzdělávacích aktivit účastnilo téměř 90 maminek. Největší zájem byl o jazykové kurzy a o kurzy výuky práce na PC. Občanskou poradnu Plzeň, jejíž pobočka byla k tomuto účelu otevřena v Dobřanech, pak využilo 201 nových klientů, tedy nezaměstnaných osob hledajících práci či osob ve svízelných a kritických životních situacích.

Celý projekt, byl financovaný Evropskou unií a Plzeňským krajem prostřednictvím Společného regionálního operačního programu (SROP) a samozřejmě z rozpočtu města Dobřany. Jeho celkové náklady činily 1,4 miliónu Kč.

Přestože finanční prostředky určené na pět etap projektu byly rámci harmonogramu a doby trvání projektu již vyčerpány, zájem o většinu nabízených aktivit ze strany cílových skupin nadále trvá. Město Dobřany proto podpoří většinu aktivit projektu i nadále z vlastních finančních prostředků. Proto byla uzavřena pokračující spolupráce s Občanskou poradnou Plzeň a to do konce roku 2009 na zajištění pravidelné činnosti občanské poradny. Z Grantového dotačního titulu, který jako v předchozích letech, vyhlásilo město Dobřany pro letošní rok, pak budou i nadále hrazeny pokračovací kurzy angličtiny a semináře komunikačních dovedností. Maminky si na tyto aktivity budou částečně (avšak v minimální výši) přispívat samy.

Jednoznačným cílem města Dobřany je totiž i po skončení realizace projektu zachovat většinu jeho aktivit a dále se zaměřovat na volnočasové a především vzdělávací aktivity svých obyvatel. Právě podpora vzdělávání je totiž jednou z klíčových priorit města Dobřany.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
30.05.2008 17:48



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka