Drama Já, Olga Hepnarová získalo Zlatého ledňáčka na jubilejním Finále Plzeň

Finále Plzeň ve středu vyhlásilo výsledky jubilejního 30. ročníku ocenění Zlatý ledňáček. Drama Já, Olga Hepnarová režisérů Tomáše Weinreba a Petra Kazdy získalo hlavní cenu v kategorii Nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film.

Cílená propagace v Plzni

Zlatý ledňáček za Nejlepší dokumentární film patří snímku  5 October režiséra Martina Kollara. Vítězem Nejlepšího televizního a internetového projektu v kategorii necyklická tvorba se stal Případ pro lyžaře v režii Lucie Bělohradské. Ocenění za Nejlepší televizní a internetový projekt v kategorii cyklická tvorba si odnesl 2. díl seriálu Kosmo s názvem Česká škola. O vítězích rozhodovaly mezinárodní odborné poroty. V čele hlavní poroty zasedla makedonská producentka Labina Mitevska. Novinkou letošního slavnostního udílení cen bylo předání finanční odměny 50 000 Kč pro producenty vítězných snímků v celovečerní a dokumentární kategorii.

"Letošní ročník byl velmi úspěšný a neměříme to jen návštěvností, která se letos vyšplhala na více než 13, 5 tisíce návštěvníků. Úspěšný byl také množstvím doprovodných akcí, které se konaly nejen v Měšťanské besedě, ale i v DEPO2015, Techmanii, Papírně či v prostoru Plzeň Zastávka. S rozhodnutím mezinárodních porot jsem spokojená, zaslouženě zvítězily silné autorské snímky,“ zhodnotila letošní ročník ředitelka festivalu Eva Veruňková Košařová.

O výsledcích rozhodlo hlasování odborníků, kteří zasedli ve třech mezinárodních porotách pro kategorie Nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film, Nejlepší dokumentární film a Nejlepší televizní a internetová tvorba. O Zlatého ledňáčka soupeřilo v kategorii celovečerních hraných nebo animovaných filmů celkem 12 snímků. V kategorii dokumentárních filmů soutěžilo 12 nominovaných dokumentů a v kategorii televizní tvorby se do soutěže dostalo celkem 11 děl v kategorii cyklická a 5 v kategorii necyklická televizní tvorba. 

Novinkou 30. ročníku festivalu bylo udělení finanční odměny v hodnotě 50 000 Kč pro producenty dvou vítězných filmů v kategoriích Nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film a Nejlepší dokumentární film. Za vítězný celovečerní film Já, Olga Hepnarová získala odměnu sestava producentů ve složení: Vojtěch Frič, Tomáš Weinreb, Petr Kazda, Marcin Kurek, Sylwester Banaszkiewicz a Marian Urban. Finanční ocenění v dokumentární kategorii obdržel producent Ivan Ostrochovský. Ceny byly uděleny ve spolupráci s Asociací producentů v audiovizi.

Nestatutární ceny udělily soutěžním filmům také poroty složené ze studentů Západočeské univerzity v Plzni. V kategorii Nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film si studentské ocenění odnáší Nikdy nejsme sami režiséra Petra Václava. V kategorii Nejlepší dokumentární film cenu získal Normální autistický film dokumentaristy Miroslava Janka. Z televizních projektů v kategorii Nejlepší televizní a internetový projekt - cyklická tvorba u studentů zvítězil 3. díl seriálu Semestr v režii Adama Sedláka. Cenu za Nejlepší televizní a internetový projekt - necyklická tvorba studenti udělili snímku Martina Dolenského Uspávačka.

Potřetí byla vyhlášena nestatutární cena Film Friendly Region, regionu s nejaktivnějším přístupem k filmovým produkcím. Nositelem titulu za rok 2016 se stala filmová kancelář Liberec Film Office. Cenu společně udělili filmová kancelář Czech Film Commission, Asociace producentů v audiovizi a agenturou CzechTourism.

Slavnostní vyhlášení oceněných Zlatým ledňáčkem proběhlo ve středu 26. dubna od 19:00 v prostoru DEPO2015 v Plzni, večerem již tradičně provázel moderátor Jakub Žáček. Příští 31. ročník festivalu Finále Plzeň se uskuteční 19. – 25. 4. 2018.

VÝSLEDKY OCENĚNÍ ZLATÝ LEDŇÁČEK 2016:

Statutární ceny – Mezinárodní porota
Celovečerní porota: Labina Mitevska, Andrzej Chyra, Christopher Goodwin, Edvinas Pukšta, Eve Gaberau
Dokumentární porota: Ida Gron, Ina Rossow, Tristan Priimägi
Televizní porota: Simone Baumann, Anna Katharina Brehm, Wiktor Piątkowski

Nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film:
Já, Olga Hepnarová (r. Tomáš Weinreb, Petr Kazda)
Hlavní cenu jsme se rozhodli udělit filmu Já, Olga Hepnarová, který odvážně zobrazuje neobvyklou a psychicky narušenou avšak fascinující postavu. Ačkoliv se děj odehrává v 70. letech, tak znepokojujícím způsobem rezonuje se současnými světovými událostmi. Byli jsme velmi příjemně překvapeni, že se takto originální a specifická vize promítá do režijního debutu, a také nás nesmírně očaroval intenzivní a silný herecký výkon hlavní představitelky, velmi slibné mladé herečky Michaliny Olszanské.

Nejlepší dokumentární film
5 October (r. Martin Kollar)
Rozhodli jsme se ocenit film, který se opírá o silný umělecký koncept a vypráví jej odvážným způsobem. 5 October odmítá některé z běžných prostředků, jako je hudba nebo dialog, a tím nám připomíná, že film je vizuální forma umění, podněcující představivost diváka.

Nejlepší televizní a internetový projekt v kategorii „cyklická tvorba“
Kosmo - 2. díl Česká škola (r. Jan Bártek)
Žánr: scifi, sitcom, komedie
Kosmu jsme cenu udělili za ilustrování současné politiky a společenské situace v České republice novým odvážným způsobem. Seriál je vizuálně zajímavý, postavený na skvělém scénáři a rozhodně nejen pro mladé diváky.

Nejlepší televizní a internetový projekt v kategorii „necyklická tvorba“
Případ pro lyžaře (r. Lucie Bělohradská)
Cenu udělujeme komplexnímu detektivnímu příběhu ve stylu Agathy Christie. Film má výrazný děj vyprávěný zajímavým vizuálním stylem a stojí na autentických hereckých výkonech.

Nestatutární ceny – studentská porota
Celovečerní porota: Hana Hýsková, Kateřina Horynová, Martin Kelbl, Michaela Šišková, Mervin Tichý
Televizní porota: František Hanousek, Dominika Kozlová, Markéta Tichá
Dokumentární porota: Lucie Machartová, Anna Petrová, Michaela Vaňková

Nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film
Nikdy nejsme sami (r. Petr Václav)

Nejlepší dokumentární film
Normální autistický film (r. Miroslav Janek)

Nejlepší televizní a internetový projekt v kategorii „cyklická tvorba“
Semestr - 3. díl Listopad (r. Adam Sedlák)

Nejlepší televizní a internetový projekt v kategorii „necyklická tvorba“
Uspávačka (r. Martin Dolenský)

Cena Film Friendly Region
Filmová kancelář Libereckého kraje
„Libereckou filmovou kancelář sledujeme od jejího vzniku a jsme s ní stejně jako s dalšími regionálními kancelářemi v neustálém kontaktu. Oceňujeme zejména vyváženost práce liberecké kanceláře na dvou základních frontách – jak směrem k filmařům, tak i vlastním rezidentům a místní samosprávě. Liberec Film Office ve svém městě úspěšně popularizuje přínosy audiovizuální produkce, rezidentům komunikuje případná omezení, která plynou ze záborů pro natáčení, pro veřejnost jednou do měsíce pořádá prohlídku radnice po stopách filmařů. Filmařům na druhé straně umí zprostředkovat potřebné kontakty, doporučí jim lokace, pomůže urychlit proces povolení k natáčení,“ vysvětluje důvody volby Ludmila Claussová z Czech Film Commission.

Více informací o festivalu získáte na webové stránce www.festivalfinale.cz nebo Facebooku

Fotogalerie
The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 26.04.2017 22:09



3 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka