EU pomohla prezentovat dílo nepomuckého malíře

Přesně před deseti lety začala rekonstrukce rodného domu Augustina Němejce v Nepomuku, kterou z většiny financovala Evropská unie prostřednictvím Regionálního operačního programu (ROP) Jihozápad. Téměř 25 milionů korun tak pomohlo obnovit památku, která dnes slouží zejména jako muzeum.

Skoda sport park UMO 2

Od roku 2010 může veřejnost navštívit rodný dům nepomuckého rodáka, malíře Augustina Němejce. Po náročné rekonstrukci vznikla v domě umělcova galerie s několika desítkami jeho výtvarných děl. Zároveň byl vytvořen prostor pro konání menších kulturních akcí – koncertů, výstav nebo divadelních představení. K těmto účelům slouží citlivě zrekonstruovaný prostor původní stodoly i upravené nádvoří domu s pódiem. V podkroví je ateliér pro výtvarné kurzy a menší prostor určený pro semináře, workshopy či přednášky.

„Dům se stal vyhledávaným turistickým cílem a pomohl zvýšit návštěvnost Nepomuku. Veřejnost se tak může seznámit s životem i dílem tohoto autora, který namaloval například oponu plzeňského divadla J. K. Tyla. Její reprodukci a mnoho dalších děl, dokumentů a předmětů z jeho života lze obdivovat v pozoruhodné galerii v jeho rodném domě,“ uvedl předseda Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad a náměstek hejtmana Plzeňského kraje Ivo Grüner.

Celoživotní dílo, které po sobě zanechal Augustin Němejc, je prolnuto především venkovskou tématikou Plzeňska, i když rozsah jeho díla je mnohem širší a pestřejší. Dům z počátku 19. století, v němž se mistr narodil, soustřeďuje mimořádnou kolekci Němejcových děl, která jsou prezentována veřejnosti formou stálé expozice.

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Auto CB - Škoda si léto neochladit

Hlavní zprávy

 

čez zprávy 2018