Festival tanec Praha v Plzeňském kraji začíná

Třicátý první Mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla TANEC PRAHA 2019 v Plzni a Plzeňském kraji startuje.

uniwebwebynamiru2018

Zahájí ho 2. a 3. června madagaskarská tanečnice a choreografka Judith Olivia Manantenasoa se svým odvážným sólem Métamorphose a pohybovým workshopem pro veřejnost. Nebudou chybět ,,Family Friendly“ představení, která oživí veřejný prostor a již tradičně výběr z česko-slovenské scény současného tance. Kromě Plzně festival proběhne i v klášteře Kladruby, Manětíně a Svatoboru u Sušice, kde představí novou mezinárodní koprodukci českých a afrických umělců z Ghana Dance Ensemble. Více na www.tanecpraha.cz

 „Pro festival jsme pečlivě vybírali tak, aby program byl pestrý, vysoce kvalitní, a dokázal oslovit nejrůznější generace. Podařilo se nám objevit silné soudobé výpovědi v zemích s vlastními hlubokými tradicemi, jako je např. Madagaskar nebo Ghana. Mladé talenty z evropské platformy Aerowaves (polsko-rakouský projekt House Beating) zapojí do své “architektury těl” i dva studenty brněnské JAMU, v regionu pak diváci zažijí nový česko-ghanský projekt doprovázený workshopy a foto-dokumentací pořízenou umělci díky podmínkám, které pro spolupráci vytvořilo Velvyslanectví ČR v Akkře. Náš tradiční partner Moving Station vybíral z české a slovenské tvorby, každopádně je na co se těšit,“  říká Yvona Kreuzmannová, ředitelka a zakladatelka.

Tanec jiných kontinentů
Festivalová dramaturgie pokračuje ve svém zkoumání světů odlišných kultur. Letos nabízí odvážné sólo madagaskarské tanečnice a choreografky Judith Olivie Manantenasoy nesoucí název Métamorphose. Dílo je strhující osobní zpovědí nejen autorky samotné, ale také ženského pokolení jako takového.

V Kladrubech a Svatoboru u Sušice TANEC PRAHA představí mezinárodní koprodukci festivalu s názvem Eymen – Úhel pohledu v souhře choreografky a tanečnice Lenky Knihy Bartůňkové a zpěvačky Ridiny Ahmedové. Pracovaly s africkým souborem Ghana Dance Ensemble a přizvaly dva umělce ke spolupráci s českým tvůrčím týmem. Vytvářejí dílo, spojující tradice západní Afriky i střední Evropy, které se zabývá tématy stáří i smrti. Součástí je hlasově-pohybový a afro workshop pro širokou veřejnost.

Festival již tradičně uvádí výběr z českého a slovenského současného tance. Do Plzně zavítá držitel hlavního ocenění letošního festivalu Česká taneční platforma Viktor Černický se svou pozoruhodnou performancí PLI na pomezí instalace, tance a nového cirkusu, a představení Assemblage skupiny ME-SA choreografky Martiny Hajdyly Lacové, v němž šestice performerek vytváří pozoruhodný “ekosystém”.

V prostoru před Západočeským muzeem vyroste zcela nový objekt, který svými těly  a monumentální dřevěnou konstrukcí vytvoří rakouská skupina Body Architects polského performera Hygina Delimata ve ,,Family Friendly” inscenaci House Beating, do něhož se zapojí i dva studenti brněnské JAMU. “Family Friendly” tzn. vhodné i pro rodiny s dětmi je též hravé představení LEGOrytmus česko-francouzského kolektivu tYhle a Marie Gourdain inspirované tématem olympiády, které uvedeme na Náplavce k světu a v Manětíně.


weby na míru UNIWEB

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 1.6.2019 10:450 +
 
škoda scala

Hlavní zprávy

 

čez zprávy 2018