Házenkáři v Plzni rozdrtili Makedonii

Česká reprezentace vyhrála předkvalifikační skupinu o postup na mistrovství světa v Německu, při únorovém losu se dozví soupeře do play-off.

Čeští házenkáři dnes v závěrečném zápase předkvalifikace o postup na mistrovství světa 2007
rozdrtili v Plzni Makedonii 43:25 a zajistili si tím prvenství ve třetí skupině. Jako vítězové tak postoupili do červnového play-off, v němž se rozhodne, zda za rok v Německu budou hrát mezi
světovou elitou.
Po prohře českého týmu o pět branek ve Skopje měl soupeř psychickou výhodu a navíc mu stačilo k postupu uhrát i remízu. Toho si byli svěřenci trenéra Pavla Pauzy dobře vědomi a obavy vyprodané haly rozehnali hned v úvodu zápasu. Pozorná obrana, za níž skvělými zákroky zasahoval Galia, byla základem úspěšného vstupu do zápasu a po šesti minutách vedli domácí 5:0. Chvíli na
to už to bylo 9:1, když tým táhli hlavně Nocar, Házl a Filip.
Zatímco Galia pokračoval ve vynikajícím výkonu, Nocar osobně strážil největší hvězdu soupeře, nejlepšího střelce Ligy mistrů Kirila Lazarova, a zápas mu dokonale znepříjemnil. Hosté neměli
šanci bránit rychlé brejky ani postupný útok Čechů a skóre narůstalo každou minutou. Chytil se i kanonýr Jícha, ale míče do makedonské sítě létaly také z rukou dalších hráčů. Ještě do
poločasu zvýšil celek ČR náskok na osm branek a měl klid.
Po přestávce pokračovala domácí převaha a dezorientovaný soupeř tomu místy jen přihlížel. Galia přiváděl Makedonce k zoufalství a na druhé straně dávali góly i "sváteční" střelci
Kubeš, Vítek či Szymanski. Český tým vedl po 45. minutách již 29:17 a nebylo pochyb, kdo z dvojice soupeřů se může těšit na zápasy play off. Přestože domácí v závěru při jasném náskoku
polevili a několikrát hráli především pro diváky, padaly i další branky do soupeřovy sítě nebývale lehce.
V exhibiční koncovce nakonec Češi nastříleli ještě více branek než v obou zápasech proti outsiderovi skupiny Kypru a diváci je za to odměnili již dlouho před závěrečným hvizdem
frenetickým potleskem.
"Byl to nejtěžší zápas, který jsem jako reprezentační kouč prožil. Přiznám se, že jsem byl hodně nervózní a ze soupeře měl obavy. Zvládli jsme to. Obrana fungovala výborně, díky tomu se zaskvěl i Galia. To jsou spojité nádoby, právě v Makedonii nás lehkomyslnost v obraně stála lepší výsledek," prohlásil český kouč Pavel Pauza. "Koho si přeju do play-off? Soupeře, který přes nás nepřejde," nadhodil.
Výsledek: Česká republika - Makedonie 43:25 (22:14). Sestava a branky ČR: Galia, P. Štochl - Nocar 5, Brůna 2, Hrubý 4, Vítek 2, Kubeš 3, Házl 5/2, Jícha 7, Filip 7/1, Sobol 1, Heinz 4, Hynek, Szymanski 3. Nejvíce branek Makedonie: Alusovski 8, Stojanovič 7/1. Rozhodčí: Oie, Togstad (oba Nor.). Sedmimetrové hody: 3/3 - 3/1. Vyloučení: 6:6. Diváci: 1950.