Kam o víkendu: V Plasích divadlo, na Kozlu kamna

Září se kulí do své druhé půlky. Děti i rodiče si zvykli na konec prázdnin i dovolených, školu a cesty do práce. Snad jim nebude připomínat žalář všedních dní divadelní představení Žalář v klášteře Plasy. O víkendu pokračuje program EHD, tedy Dní evropského dědictví. Tradičně zazáří Kozel s restaur...

BETON UNION

Září se kulí do své druhé půlky. Děti i rodiče si zvykli na konec prázdnin i dovolených, školu a cesty do práce. Snad jim nebude připomínat žalář všedních dní divadelní představení Žalář v klášteře Plasy. O víkendu pokračuje program EHD, tedy Dní evropského dědictví. Tradičně zazáří Kozel s restaurováním kachlových kamen v přímém přenosu aneb Vše, co jste kdy chtěli o restaurování kachlových kamen vědět a neměli jste se koho zeptat. Kdo nezavítá na Švihov, aby se pokochal renesanční krásou Dobrovických stropů či nahlédl do běžně nepřístupného severního paláce, udělá podle mluvčího památkového ústavu v Plzni Davida Růžičky fatální životní chybu! No, a vedle Švihova stojí malé krásné Červené Poříčí, zámeček, jehož mimořádné víkendové prohlídky oživí v neděli Pocta Máchovi konaná ve spolupráci Památkového ústavu a Galerie města Plzně. Poezie, literatura, hudba, kulturní osobnosti… Chystají se i koncerty klasické hudby – na zámku v Manětíně či v Horšovském Týně. Ti, kdo se zajímají o „hvězdy výtvarné scény 60. let 20. století nesmějí minout Nebílovy a tamější výstavu manželů Janouškových. Mimochodem, z Nebílov je to blízko na Kozel, kde stále ještě vystavují Jitka Válová a Olbram Zoubek, takže spojíte-li vše do jednoho výletu, procestujete hned celým souhvězdím!
Šťastnou víkendovou cestu!

Klášter Plasy
Po úspěšné a zajímavé srpnové výstavě Nebřežinští rodáci nás v konventu kláštera Plasy čeká další lahůdka pro milovníky regionálních dějin a české architektury.
Výstava - Antonín Wiehl (Letos připomínka 200. výročí úmrtí!)
Datum: 7.9.2010 - 26.9.2010
Čas: 10:00-16:00
Místo: zimní refektář konventu
Výstava byla slavnostně zahájena v úterý 7. září v 16 hodin a potrvá do 26. září 2010!
Vstupné: dobrovolné
Výstava o českém architektu a plaském rodákovi, kterou pořádá v prostorách konventu Muzeum a galerie severního Plzeňska Mariánská Týnice a Město Plasy.
V roce 2010 město Plasy vzpomíná stého výročí úmrtí svého rodáka Antonína Wiehla (1846 –1910), nejznámějšího představitele tzv. české novorenesance. I když v Plasích prožil jenom malou část svého dětství, s místem byly velmi úzce spjaty předchozí dvě generace rodu. Wiehlové působili ve službách zdejšího velkostatku a vesměs se jednalo o osobnosti výjimečné a nadané. Takovým byl i architekt Antonín Wiehl. Výstava připomíná životní osudy a pozoruhodné umělecké dílo, ale i plaské kořeny tohoto význačného českého architekta.

Můžete se těšit:
Žalář
Divadlo Plzeň - Žalář
Datum: 17.9.2010
Čas: 16:00 - 16:50
Místo: letní refektář klášter Plasy
Vstupné:
V rámci 18. ročníku mezinárodního festivalu Divadlo Plzeň proběhne v budově konventu divadelní představení Žalář. Dva herci ponořeni do jedinečné koláže textů vzniklých ve vězenských celách. Spojení mezi Plzní a Plasy bude zajištěno autobusy.

Režie: Marie Nováková
Montáž z textů napsaných ve vězení (J. Genetem, A. Zahradníčkem, O. Wildem, F. Villonem, J. Hejdou, P. Verlainem, I. Jirousem a markýzem de Sade). Dva vězni v jedné cele. Dvě různé osobnosti. Vězení těla, svoboda ducha. Doprava z Plzně do Plas bude zajištěna od nádraží Jižní předměstí (Moving Station) a od Komorního divadla, součástí představení je i speciální prohlídka areálu kláštera v Plasích.
Režie a dramaturgie: Marie Nováková
Hrají: Tomáš Pešek a Jonáš Špaček
Délka představení: 50 min.
Představení vzniklo v Otevřeném komunikačním prostoru Moving Station v rámci programu otevřených rezidencí projektu Kvartýr, podpořeného městem Plzeň.
Žalář - Montáž z textů napsaných ve vězení J. Genetem, J. Zahradníčkem, O. Wildem, F. Villonem, J. Hejdou, P. Verlainem, I. Jirousem a markýzem de Sade. Dva vězni v jedné cele. Dvě různé osobnosti. Vězení těla, svoboda ducha. Trest ukládá Bůh, nebo soud? A co je spravedlivé? Je zločinem krádež, víra, dezerce, politický názor, prostituce, nebo tvorba?

Koncert Vlaďky Bauerové
Datum: 18.9.2010
Čas: 14:00
Místo: kaple sv. Bernarda
Vstupné: 100 Kč
Vynikající zpěvačku Vlaďku Bauerovou můžete znát především z plzeňských podií, kde vystupuje zejména poslechově v doprovodu své kapely. Její repertoár zahrnující původní i převzaté písně laděné do blues, šansonů, bossa novy a swingu si budete moci vychutnat ve výjimečné akustice kaple sv. Bernarda


Zámek Manětín
Výstava:
Od 1. 8. 2010 do 30. 9. 2010 probíhá prodejní výstava fotografií a skleněných objektů paní Adrienne von Korff-Kerssenbrock a originálů autorských šperků paní Lady Vosejpkové.

Koncert klasické hudby:
Sobota 18. září od 20.00 hodin - MUSICA PERCINUE: Robert Heger – flétna, Dušan Foltýn – hoboj, Tomáš Čistecký – klarinet, Michal Verner – fagot, Petr Hernych – lesní roh
Program: Danzi, J. Ibert, Milhaut, HurníkVodní hrad Švihov
Můžete se těšit:Projekt EHD - Evropské dny dědictví (EHD): Mimořádné prohlídky
Termín:Umístění:Pořadatel: 18. a 19. září 2010vybrané interiéry hraduStátní hrad Švihov

Zámek Nebílovy:Výstava: 18. 9. – 31. 10. 2010Věra a Vladimír Janouškovi - ODKAZ - výstava výtvarného uměníMísto konání: Zámek Nebílovy - Nebílovy 1, 332 04 NezvěsticeZámek Nebílovy přinese zajímavou výstavu „hvězd české výtvarné scény ze 60. let 20. století“ - manželů Věry a Vladimíra Janouškových. O jejich zajímavé tvorbě referovala v sobotu dokonce stanice ČR – Vltava. Tento unikát tvoří zajímavý souzvuk s výstavou Jitky Válové a Olbrama Zoubka na zámku Kozel, ležícím jen pár kilometrů od Nebílov, návštěva obou objektů se milovníkům uvedené výtvarné scény tedy sama nabízí. Kromě toho, že šlo o spolužáky, pojilo manžele Janouškovy s Olbramem Zoubkem také přátelství.Ve spolupráci s Nadací Věry a Vladimíra Janouškových pro Vás pořádáme výstavu výboru z díla legendární manželské dvojice výtvarníků Věry a Vladimíra Janouškových. Výstava se koná pod záštitou JUDr. Jiřího Pospíšila, ministra spravedlnosti ČR.Informace k výstavě budou upřesněny v samostatné TZ po dodání podkladů od členů Nadace manželů Janouškových.

Hrad Rabí Výstava:4.8. - 30.9. Nebe studánek výstava fotografií Ivany Řandové a plastik Martina Patřičného

Zámek KozelZámek Kozel - EHD - 11. - 19.9.2010 Ukázky restaurování kachlových kamen na návštěvnické trase zámku Kozel - renomovaná restaurátorka Věra Šlechtová restauruje kamna v interiérech zámecké expozice. Výstavy:Výstava plastik Olbrama Zoubka - duben – říjen 2010 v nádvoří zámku!Výstava grafiky Jitky Válové duben – říjen 2010 v jízdárně zámku KozelHrad a zámek Horšovský TýnVýstava militarií osvoboditelů západních Čech! Zcela nová expozice zámecké prádelny!Od 1.7. je pro návštěvníky hradu a zámku Horšovský Týn otevřena nová expozice zámecké prádelny, která se nalézá v přízemí purkrabského paláce. Návštěvníci se zde dozví o historii praní, mýdla, pracích prášků a různých vymoženostech ku usnadnění práce pradlen. Součástí expozice je i malá mandlovna, kde je patrno, jak se dříve vyprané prádlo žehlilo a také koutek pro pradlenku, která vyžehlené prádlo opravovala přišitím knoflíku či zaštupováním nepatřičné dírky. Na zámku se též dochovalo několik raznic pro zdobení plátna způsobem modrotisku. To vše je možno vidět v zámecké prádelně, která je součástí návštěvnického okruhu Purkrabství.

Zámek Červené Poříčí: Prohlídky zámku se budou konat během dní EHD, Dny evropského (kulturního) dědictví a to 18. a 19. září 2010. Sobota 18. a neděle 19. září 2010. Mimořádné prohlídky dlouhodobě obnovovaného zámku. Prohlídky zámku v rámci Dní evropského (kulturního) dědictví 18. a 19. září 2010. V neděli 19. září 2010 se bude na zámku od 15:00 konat výtvarně básnická pocta Karlu Hynku Máchovi. Akci uvede ředitel Galerie města Plzně pan Václav Malina. Budou představeny i nově vydané výtvarně i textově hodnotné publikace vydané galerií v edici Imago et Verbum.
EHD 2010 na Č.Poříčí bude 18. a 19.9.2010- sobota 9:00-16:00- neděle 9:00-14:00Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Opište kontrolní kód
ARCHIV ZPRÁV
17.9.2010 08:060 +
 
andělé,čerti2017

Hlavní zprávy