Klášter Plasy pořádá v pátek a v sobotu oživené prohlídky

Do kláštera v Plasích se vrací tři zrestaurované historické obrazy. Na jednom z nich je zobrazena i událost, která vedla k „Bílé Hoře“, neblahému momentu našich dějin z období počátku 17. století, "Druhé pražské defenestrace", útěku místodržícího Martinice do kláštera v Plasích. Dle slov...

BETON UNION

Do kláštera v Plasích se vrací tři zrestaurované historické obrazy. Na jednom z nich je zobrazena i událost, která vedla k „Bílé Hoře“, neblahému momentu našich dějin z období počátku 17. století, "Druhé pražské defenestrace", útěku místodržícího Martinice do kláštera v Plasích. Dle slov kastelána Pavla Duchoně, „ " Vyokněný " místodržící prchal přes Plasy, dal se poznat pouze opatovi a poskytnutou pomoc později klášteru náležitě vrátil .“ Méně známou událost z dějin kláštera, zasazenou do širšího historického kontextu v souvislosti s návratem zrestaurovaných obrazů představí také Divadelní spolek Tyl z Čisté u Rakovníka, který se společně s místními průvodci pokusí přiblížit návštěvníkům události jedné podivuhodné noci roku 1618. Zrestaurované navrátivší se obrazy můžete v klášteře shlédnout již od minulého týdne, zmíněná divadelní produkce je přichystána na pátek 18. a sobotu 19. 6. 2010 od 19:00 do 24:00 v rámci klášterních Cisterciáckých nocí – nočních oživených prohlídek klášterem.
Druhý velký zrestaurovaný obraz (3×2 metry) znázorňuje pověst o založení kláštera - sen knížete Vladislava. Tento námět se stal ústřední myšlenkou předloňských nočních prohlídek, kdy jsme se věnovali pověstem.
Vůbec nejdůležitější zrestaurovaný obraz je dílem Jana Kryštofa Lišky a znázorňuje svatou Maří Magdalénu s Kristem. Tomuto obrazu věnovala restaurátorka mimořádnou péči, neboť plátno bylo v pozdějších dobách z části nekvalitně přemalované a k dnešnímu dni byla obrazu navrácena jeho původní barokní podoba. Jde zřejmě o nejcennější obraz v plaském konventu. Návštěvníci mohou tento barokní skvost spatřit během prohlídky konventní budovy kláštera.
Tento pátek a sobotu - Cisterciácké noci - noční prohlídky 2010
Datum: 18.6.2010 - 19.6.2010
Čas: 19:00 - 24:00
Místo: konvent
Vstupné: všichni: 120,- / děti: 80,- / rodinné: 350,- (platí pro 2 dospělé a 2 až 3 děti)
"JEDNÉ NOCI V JEDNOM KLÁŠTEŘE..." Téměř detektivní podívaná při tradičních nočních prohlídkách ve setmělém konventu. DS Tyl z Čisté u Rakovníka se společně s místními průvodci pokusí přiblížit návštěvníkům události jedné podivuhodné noci roku 1618... Rezervace možné od začátku června na telefonním čísle 373 322 174.Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Opište kontrolní kód
ARCHIV ZPRÁV
18.6.2010 15:150 +
 
uniweb weby

Hlavní zprávy