Komunita Mědvědí kámen čeká na peníze

Chybějící peníze vážně ohrožují existenci terapeutické komunity pro léčení drogově závislých Medvědí kámen na Domažlicku.

uniwebwebynamiru2018

Chybějící peníze vážně ohrožují existenci terapeutické komunity pro léčení drogově závislých Medvědí kámen na Domažlicku. Její vedení stále marně čeká až se na účtu objeví peníze od Ministerstva zdravotnictví z přidělené státní dotace.
Terapeutická komunita Medvědí kámen leží nedaleko obce Rybník na Domažlicku. V současné době je v ní 15 mladých lidí, kteří se léčí ze závislosti na drogách. Finanční prostředky poskytuje ve formě dotace Ministerstvo zdravotnictví. V posledních letech od něj finance přicházely stále později, letos je ale situace kritická. Jak nám řekla vedoucí komunity Pavla Vondrová, peníze stále nepřišly a to už je červenec. Zařízení funguje jen díky příspěvkům krajského úřadu a půjčky domažlické radnice. Podle posledních informací jsou peníze na cestě. V komunitě už platí přísná úsporná pravidla týkající se i stravování. Všichni doufají, že peníze už opravdu přijdou, protože dlouho už stav udržet nelze. Podle Vondrové by se dalo přežít tak do konce srpna.
V komunitě Medvědí kámen jsou lidé ve věku od 17 do 32 let a to dokonce z blízkého okolí – například z Tachova, Domažlic nebo Plané a také z Prahy, Mostu, Loun nebo České Lípy. Jedním z nich je Tomáš, bývalý aktivní hokejista, který v 18-ti letech po úrazu musel skončit a začal brát drogy. Několikrát se závislosti snažil zbavit v léčebnách. Nepomohlo to a tak se rozhodl pro komunitu. Jak říká, potřebuje čas pro sebe, pro sebepoznávání, ujasnění si situace. Komunita je podle něj dobrá parta, která mu výrazně pomáhá.
Každý musí pracovat a na jednotlivých postech se všichni postupně vystřídají. Pro klienty platí přísná pravidla a léčebná terapie je rozdělena na čtyři etapy. V nulté fázi se rozhodují zda se chtějí léčit a zda přijmou pravidla. V první fázi se pak zaměřují sami na sebe, své problémy a vztahy ve skupině a postoj k droze. Druhá fáze už přináší zodpovědnost za určité úkoly a možnost krátkých opuštění komunity. V poslední fázi se klienti připravují na návrat do normálního života společnosti.
Někdy se stává, že klienti z komunity odejdou dřív než plánovali, protože režim nevydrží. Úspěšnost léčby se ale posuzuje podle toho jak se klient chová - zda po odchodu pracuje a hlavně abstinuje.
Tomáš je tentokrát pevně odhodlaný na sobě tvrdě pracovat a zbavit se problému s drogou. V úspěch věří. Jak říká je to pro něj poslední šance. Tomáš chce po opuštění komunity jít do doléčovacího centra, najít si práci, bydlení, partnerku a začít normálně žít.


weby na míru UNIWEB

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 22.7.2003 15:460 +
 
renaultbike

Hlavní zprávy

 

čez zprávy 2018