Křenovy se chlubí nejmenším muzeem v republice

Křenovy na Domažlicku se chlubí unikátním muzeem. Muzeum vah má méně než čtyři metry čtvereční a je nejmenší v České republice a zřejmě i na světě. Nápad založit v Křenovech unikátní expozici vah vznikl náhodou při hovorech v hospůdce. Místní přemýšleli, jak využít chátrající domeček u zemědělských vah.

lite2018

Křenovy na Domažlicku se chlubí unikátním muzeem. Muzeum vah má méně než čtyři metry čtvereční a je nejmenší v České republice a zřejmě i na světě. Nápad založit v Křenovech unikátní expozici vah vznikl náhodou při hovorech v hospůdce. Místní přemýšleli, jak využít chátrající domeček u zemědělských vah. Otevřít tu muzeum bylo jednoznačně schváleno jako nejlepší nápad. Muzeum tak letos oslavilo jeden rok své existence a za tu dobu přivítalo skoro tisíc návštěvníků. Rozrostl se i počet vystavovaných vah. Při otevření jich tu vystavovali osmnáct, dnes jich tu je víc než čtyřicet. Návštěvníci si podle Mladé fronty Dnes mohou prohlédnout nejjemnější váhy, jako třeba ty lékárnické, nebo dietní váhu se stupnicí od jednoho do padesáti gramů. Jsou tu také váhy poštovní i kuchyňské.
Křenovští se chlubí kuchyňskou váhou z osmnáctého století i jednou z prvních digitálních vah české výroby. A návštěvník není odkázán při prohlídce sám na sebe. V bývalém vážním domečku u zemědělské váhy mu poskytnou odborný výklad dvě průvodkyně. Na závěr si každý může nakoupit i místní originální suvenýry. Největším exponátem je ale samotné muzeum. Domeček totiž skrývá dosud plně funkční mechanismus zemědělské váhy, která si poradí i s šestnáctitunovým traktorem. Vážený objekt, třeba kráva, se postavil před domkem na velký kovový plát a uvnitř se na stupnici ukázala jeho hmotnost.


Komentáře

Váš komentář článku...

ARCHIV ZPRÁV
po 24.9.2007 07:290 +
 
autocbklima2018

Hlavní zprávy

 

čez zprávy 2018
seo uniweb