Lékaři dnes hovoří o peritoneální dialýze

Celostátní sympozium o peritoneální dialýze pořádá dnes I. interní klinika Fakultní nemocnice Plzeň ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Olomouc, Lékařskou fakultou Univerzity Karlovy v Plzni a firmou Baxter Czech v Olomouci.

Cílená propagace v Plzni

Celostátní sympozium o peritoneální dialýze pořádá dnes I. interní klinika Fakultní nemocnice Plzeň ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Olomouc, Lékařskou fakultou Univerzity Karlovy v Plzni a firmou Baxter Czech v Olomouci. Pracovní setkání lékařů zabývajících se peritoneální dialýzou se koná již popáté, střídavě v Praze a na Moravě, avšak hlavním pořadatelem vždy zůstává I. interní klinika plzeňské fakultní nemocnice. Přestože se jedná o velice specializovaný obor, sympozia se zúčastní přes 200 specialistů, včetně špičkových zahraničních hostů. Mezi přednášejícím olomouckého sympozia budou lékaři I. interní kliniky FN Plzeň, III. interní kliniky FN Olomouc a z dalších tuzemských pracovišť a ze zahraničních hostů například prof. Visith Thongboonkherd z Bankogu, či prof. Prichard z Chicaga. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších a vůbec nejnavštěvovanější akci v oboru v tuzemsku. Součástí sympozia bude přednášková část věnovaná zdravotním sestrám.

Od letošního roku bude také součástí sympozia Karel Opatrný Jr. Memorial Lecture, neboť 9. března 2007 uplynul právě rok od úmrtí významné osobnosti plzeňské medicíny, prof. MUDr. Karla Opatrného jr., DrSc., který byl přednostou plzeňské I. interní kliniky a mezinárodně uznávaným odborníkem v oblasti nefrologie, zvláště náhrady funkce ledvin. I. interní klinika jeho památce věnuje rovněž vzpomínkový večer 28. března 2007 v rámci pravidelných setkání Spolku lékařů v Plzni v Šafránkově pavilonu.

Peritoneální dialýza je jednou z metod očišťování krve při selhání činnosti ledvin, která se ve své moderní podobě mohla rozvíjet až po roce 1990. V posledních letech, na rozdíl od jiných metod nahrazujících funkci ledvin, bylo ve výzkumu a vývoji peritoneální dialýzy dosaženo velkého pokroku. Principem peritoneální (pobřišniční) dialýzy je očišťování krve roztokem zaváděným trvalým katétrem do břišní dutiny. Metodu peritoneální dialýzy, která je zcela bezbolestná, si pacient může provádět sám doma a není tak vázán na nemocniční hemodialýzu, známou jako tzv. umělá ledvina. Hemodialýza je nejznámější metodou očišťování krve. Při tomto procesu je možné pomocí přístrojů zbavit krev pacienta, jemuž ledviny vypověděly službu, škodlivých látek, které jinak zdravý člověk vyloučí z těla močí.

I.interní klinika FN Plzeň je mezinárodně uznávaným a v tuzemsku předním pracovištěm zabývajícím se náhradou funkce ledvin. Zároveň neustále školí nové odborníky a má rozsáhlou vědeckou činnost. Klinika ročně provede téměř 20 000 hemodialyzačních procedur, což ji řadí na špičku v tuzemsku. V počtu nemocných léčených peritoneálních dialýzou je v České republice na prvém místě. Peritoneální hemodialýzou je zde trvale léčeno téměř 40 pacientů. Metody nahrazující funkce ledvin umožňují žít lidem, jejichž zdravotní stav by byl jinak v důsledku rozvratu vnitřního prostředí organismu neslučitelný se životem. Dovoluje také delší dobu čekat na transplantaci ledviny.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 29.03.2007 14:30



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka