Letošní léto: Kasteláni se radují, kempaři pláčou

Správci památek, turistických atrakcí, plzeňský pivovar i zoo hlásí velmi dobrou letní sezonu, naopak provozovatelé kempů a koupališť tvrdí, že léto bylo hluboko pod jejich představami. Většina kempů v Plzeňském kraji bude letos ve ztrátě. Hotely a penziony zažily také vinou chladnějšího počasí mírný propad.

Cílená propagace v Plzni

Správci památek, turistických atrakcí, plzeňský pivovar i zoo hlásí velmi dobrou letní sezonu, naopak provozovatelé kempů a koupališť tvrdí, že léto bylo hluboko pod jejich představami. Většina kempů v Plzeňském kraji bude letos ve ztrátě. Hotely a penziony zažily také vinou chladnějšího počasí mírný propad. Provozovatelé kempů přitom nezvyšovali ceny za přenocování ani jídlo a chtěli nalákat klienty na lepší služby. Očekávali tak lepší než loňskou průměrnou návštěvnost, což se jim většinou nesplnilo. Příští rok řada z nich počítá s tím, že podobně jako hotely začnou vybírat zálohy předem.
"Srpen byl nejhorší za posledních deset let. Ztrátu odhaduji na 200.000 korun," uvedl Vladimír Šabek, majitel 5,5hektarového kempu La Rocca v Konstantinových Lázních na Tachovsku se 70 chatkami, 72 místy pro karavany a 200 pro stany. Podobně na tom budou i jeho kolegové, záleží na výši jejich nákladů na provoz. Přitom většina sázela hlavně na srpen a částečně i na září. "Mohu potvrdit, že tři týdny je v kempech vymeteno," řekl pracovník rozvážející v kraji mražené výrobky.
Podle Šabka chybí propagace ze strany kraje. "S návštěvností jsme na tom skoro nejhůře v ČR, a to jsme první za hranicí. V kraji je na tom dobře akorát golf a Šumava," dodal. Do kempu jezdí třetina zahraničních hostů, jejich počty čtyři roky klesají. Největší odliv má u Němců, podobně jako místní lázně.
Kemp, kde letos vznikl travnatý tenisový kurt, hřiště na plážový volejbal, lávové grily, sociální zařízení, pískoviště a srubové bungalovy, byl v srpnu využit z méně než třetiny. Červen a první tři červencové týdny byly přitom lepší než loni. "Dnes dopoledne byly čtyři stupně. Hosta už nemám žádného, pouze děti ze zdravotní školy," dodal správce.
Největší plzeňský kemp Ostende na Boleveckém rybníku zažil také nejhorší sezonu posledních let. Cizinců přijelo o pětinu méně. Tříhektarový kemp u rybníku Babylon na Domažlicku bude, podobně jako loni, hospodařit s "odřenými zády". Letos přijelo výrazně méně Nizozemců, v chladnu zůstávali jenom skalní a pivní turisté. Podle spolumajitele Rudolfa Hálka jsou záchranou chatky s 230 lůžky. Stejně jich má kemp Annín na Sušicku, kde také ubylo zejména zahraničních hostů. Hlásí lehce podprůměrnou sezonu. "Téměř obsazeno jsme měli pouze sváteční první víkend v červenci," řekl nájemce Josef Bureš, který otevřel kemp pro vodáky už 20. dubna. Příští rok bude vybírat storno poplatky v případě, když klient ubytování odhlásí nebo nepřijede. Bureš hodně spoléhal právě na srpen. V chladných dnech nelze nic objevného, co by rychle nalákalo lidi, vymyslet.
Naopak kemp Hnačov na Klatovsku hlásí desetiprocentní nárůst příjmů, které letos zajistí dvě třetiny ročních příjmů obce s 90 lidmi. "Přijeli ze 30 procent noví lidé, oproti několikaletým štamgastům. Je to dáno asi kvalitou služeb," řekl starosta Karel Toman. Lidé chtějí hlavně chatky, zamluvené už od jara. Kempy bez nich jsou na tom hůře.
"Oproti loňsku máme přes prázdniny pětiprocentní propad, srpen byl ale lepší než loni," řekl Jaroslav Fischer, šéf železnorudského Welness Hotelu Horizont a Hotelu Špičák se 350 lůžky. Budou ve ztrátě hlavně vinou špatné zimy. Dalšími faktory je špatná propagace Šumavy ze strany kraje, trhovci, kteří vadí zejména ortodoxním milovníkům Šumavy a movitějším turistům, a snaha národního parku omezovat rozvoj obcí. Na Šumavu jezdí méně lidí, podnikatelé se bojí investovat. "Do welness areálu jsme dali 35 milionů Kč ale teď už váháme, zda vyměnit nábytek," dodal.
Mimořádně úspěšnou sezonu letos zažívá plzeňská zoo, nejoblíbenější turistický cíl v kraji. "Jedeme na historický rekord v návštěvnosti," řekl mluvčí zahrady Martin Vobruba. Jen od 25. července do 21. srpna prošlo branami 100.000 návštěvníků. Loni nahlásila zoo přes 335.000 lidí. V hlavní sezoně pomohlo návštěvnosti počasí - nebylo velké teplo ani chladno a déšť. Bylo akorát na procházku v zoo, dodal.
Nejnavštěvovanější krajskou památku, zámek Kozel, navštívilo zatím téměř 110.000 lidí, meziročně téměř o desetinu více. Podle kastelána Karla Bobka bylo letošní počasí v regionu pro památky ideální. Podobně kladně hodnotí sezonu na zámku v Horšovském Týně, kam letos zamířilo 30.000 lidí.
Lukáš Bojčuk, kastelán hradu Švihov na Klatovsku, považuje také letošní sezonu za velmi úspěšnou. "Zejména o státních svátcích na začátku července byla návštěvnost tak velká, že to hraničilo s průchodností hradu," dodal. Hrad navštívilo 33.000 turistů, více než za celý loňský rok.
Lehce zvýšený zájem hlásí Kašperk na Šumavě, kam zamířilo 25.000 lidí. Hrad má přitom otevřený jen jeden návštěvnický okruh. Opravují tam věž, které lednová vichřice odnesla střechu. Sezona na Rabí na Klatovsku byla průměrná. Přes léto chodilo lidí více než na jaře.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 10.09.2007 07:06



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka