Modely ´Pattona´ vystavuje Peklo

S osmnácti modely pomníku generála Pattona a návrhy řešení přilehlých prostor se mohou v těchto dnech seznámit všichni Plzeňané v Pekle.

Jarní servisní akce AUTO CB

S osmnácti modely pomníku generála Pattona a návrhy řešení přilehlých prostor se mohou v těchto dnech seznámit všichni Plzeňané v Pekle. Cílem výstavy, která potrvá od 23. ledna (2006) do 5. února, je představit veřejnosti výtvarné a architektonicko-urbanistické návrhy pomníku takovým způsobem, aby si mohli udělat ucelený obrázek o možnostech řešení prostoru před plzeňským Peklem a důvodech, kvůli kterým vybrala odborná porota návrh čtveřice autorů Kostner, Kupsa, Peckert a Palkovský. Vernisáž výstavy za účasti primátora města Plzně Ing. Miroslava Kalouse se uskuteční v pondělí 23. ledna v 16 hodin. Otevírací doba je úterý až neděle, od 9 do 13 hodin a od 14 do 17 hodin.

Veřejná jednokolová výtvarná a architektonicko urbanistická soutěž na zpracování návrhu pomníku generála Pattona a řešení prostoru vymezeného pro jeho umístění v sadech Pětatřicátníků v Plzni byla vyhlášena na základě usnesení Zastupitelstva města Plzně č. 439 ze dne 8. září 2005. Účelem soutěže bylo vyhledání nejvhodnějšího řešení pomníku a vymezeného prostoru (z hlediska architektonicko urbanistického). Návrh má vyjádřit osobnost generála Pattona ve vztahu k historickým souvislostem osvobození Plzně – konec 2. světové války v Evropě. Po skončení soutěže dne 16. prosince 2005 se předpokládá projednání v Zastupitelstvu města Plzně dne 2. března 2006.

Soutěž obeslalo 18 soutěžních týmů, jejichž členové pocházejí nejčastěji z Prahy následované Plzní. Mezi místy bydliště soutěžících se objevují také Klatovy, Konstantinovy Lázně, Brno, Pelhřimov, České Budějovice, Jihlava, Opava i Jeseník. Nejvzdálenějším místem je bezesporu Stuttgart. Odborná porota ve složení: doc. Ing. arch. Radek Kolařík – předseda poroty, Akad. soch. Marie Kasalická, Akad. arch. Jan Kerel (nezávislí členové poroty), a Mgr. Karel Syka – místopředseda poroty, Ing. arch. Anna Hostičková (závislí členové poroty) nakonec vybrala návrh soutěžící pod číslem 8, protože představuje kvalitativně nejlepší řešení. Návrhy na třetím místě pak označila za zajímavé a přínosné. „Nejvýše oceněný návrh zaujal porotu vyvážeností zvolených vyjadřovacích prostředků a svojí uměřeností. Vymezený prostor nenásilně kultivuje. Měřítko a materiálové řešení považuje porota za vhodně zvolené. Organizace místa je logická a funkční. Forma památníku a jeho orientace nejlépe ze všech zúčastněných návrhů vystihují situaci. Zvolené materiály (betonové dlaždice, měděný pás, průsvitný beton, patinovaná měď, lomový kámen) jsou běžně dostupné, cenově odpovídající, nevyžadují nadstandardní údržbu. Jejich uplatnění v rámci pomníku je symbolicky silné, významově srozumitelné široké veřejnosti. Plně koresponduje se základní ideou konceptu: vytvořením fiktivní scény, charakterizující vztah osobnosti Generála Pattona k Plzni. Zároveň obsahuje logicky koncipovaný příběh, zaznamenávající vývoj Generála Pattona a válečné Plzně, logicky propojený v ústředním bodu pomníku. Vhodné je rovněž řešení nočního osvětlení., jehož působení by nemělo být oslabeno intenzivním osvětlením přilehlé Karlovarské ulice. Komiks, který je součástí dokumentace vítězného návrhu, citlivě odlehčuje patos, který často téma doprovází. Obavu z něj vyjádřila řada soutěžících, avšak ne všichni se s ním dokázali vyrovnat tak sebevědomým a přitom důstojným způsobem jako návrh vítězný,“ říká o vítězném návrhu porota soutěže.

„Jedním z nejzásadnějších aspektů, z nichž vzešel náš návrh, je samotná osobnost generála George S. Pattona a prostý fakt, že Plzeň udělala jednu velkou tečku za jeho dlouhou vojenskou kariérou. Celý návrh postihuje fiktivní scénu, jež zcela vystihuje vztah generála Pattona k Plzni. Symbolika tohoto výjevu se objevuje na každém kroku směrem k pomníku. Vstoupíme-li na hlavní nástup pietní části vymezeného prostoru z měděných pásků, kde jsou zaznamenána zásadní data bitev a životních milníků generála G.S.Pattona, dozvídáme se, jak vynikající, efektivní a hlavně rychlý vojevůdce to musel být. Na druhém měděném pásku se naopak dozvíme důležitá data vztahující se k vývoji válečné Plzně a ne náhodou se oba příběhy setkávají právě u vlastního pomníku, kde se obě historie propojily. Cestou k památníku nás obklopují velké dřevěné pražce, jež stárnou a zarůstají travou jako stovky rozprášených Pattonových nepřátel válející se na bitevním poli. Při noční návštěvě pomníku je celá scéna umocněna použitím průsvitných betonových dlaždic, díky nimž celý výjev graduje až k pomníku. Vlastní pomník vyjadřuje chvilkové spojení Plzně a generála George S. Pattona. Patton – rychlý, přímočarý, zarputilý a tvrdohlavý vojevůdce je zastaven až v Plzni demarkační linií zosobněnou velkou deskou potaženou patinovaných měděným plechem. Otisk jeho osobnosti tak navždy zůstane vryt do srdcí Plzeňanů. Přístupová cesta je hladce dlážděná, to jak ji udusaly stovky nohou pod Pattonovým velením na rozdíl od odvrácené strany pomníku, kde je půda nezoraná, plná kamení. Nebýt smluv mezi americkou a rudou armádou došel by generál George S. Patton jistě až do Moskvy a možná dál,“ říkají ve své práci autoři vítězného návrhu.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 12.01.2006 09:46



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka