Na Tachovsko přijela dodávka dostihových chrtů

Dodávka plná chrtů, kteří byli používáni v Irsku jako dostihoví psi, přijla dnes na Tachovsko. Na čtyři desítky psů adoptují čeští zájemci, aby jim pomohli zajistit důstojný život. Zvířata, která už nejsou vhodná pro závody nebo k chovu, by jinak bez pomoci řady evropských organizací mnohdy čekalo utracení.

Cílená propagace v Plzni

Dodávka plná chrtů, kteří byli používáni v Irsku jako dostihoví psi, přijela dnes na Tachovsko. Na čtyři desítky psů adoptují čeští zájemci, aby jim pomohli zajistit důstojný život. Zvířata, která už nejsou vhodná pro závody nebo k chovu, by jinak bez pomoci řady evropských organizací mnohdy čekalo utracení. V Česku se od letošního ledna uskutečnilo několik menších transportů. Nový domov našlo zatím asi 15 psů, řekla organizátorka adopce Lucie Miričová.
Dostihoví psi se vyřazují, když neodvádějí závodní výsledky nebo když zestárnou. To je asi ve čtyřech letech. Adoptují se i starší zvířata, například feny, které byly po závodění využívány i k chovu, nebo naopak mladší psi. To jsou buď zraněná zvířata nebo psi, kteří i přes všechny teoretické předpoklady neměli žádané závodní výsledky.
"Chrt je u nás v podvědomí jako noblesní pes, co se válí u krbu. Najednou lidé zjišťovali, že tenhle pes je jen stroj na závody a vydělávání peněz na sázkách. Žije v kleci metr na metr a ve čtyřech letech je často strašně barbarským způsobem zabíjený," popsala organizátorka. Sama chová jiné plemeno, ale když zjistila, co se děje ze závodními greyhoundy v cizině, jednoho si vzala.
Začátky ale nebyly vůbec jednoduché. Zahraniční organizace, které adopce organizují, neměly mnoho důvěry. "Na začátku jsme narazili na nepochopení, k České republice se chovali s velkou nedůvěrou, měli strach, že psy snad budeme jíst nebo je používat na chemické testy," řekla. Protože se kynologii věnuje a má kontakty, až na doporučení se jí podařilo uskutečnit první transport několika málo psů. A první velký transport až po doložení fotografií a příběhů lidí, kteří zde už psy adoptovali.
Ani dnešní cesta nebyla bez komplikací. Úplně Dodávka s chrty vyjela z Irska v neděli a včera se vyskytl problém v německém Wiesbadenu. Tady místní policie vůz zastavila, musela ověřit anonymní udání, podle něhož psi mířili do Česka také pro smrt, měli podle anonyma skončit na talířích. A další anonymní udavači si dali práci i v Česku, tady v místě cíle, tedy v Okrouhlém Hradišti, musela všechny doklady opět prověřovat policie a také veterinář.
O adopci je podle Miričové v Česku velký zájem. Každý pes jede z Irska už ke konkrétnímu majiteli. Každé zvíře má také od tamních organizací vypracovaný profil. Z něj noví majitelé zjistí, jestli se třeba zvíře bojí koček, jestli je na ně agresivní nebo jestli je vhodné k dětem. "Všichni lidé přesně vědí, že si berou zubožené zvířátko, které bude potřebovat strašně moc času, aby se všechno naučilo. Většina těch psů třeba nikdy nešla po schodech nebo nikdy nejela navolno v autě," uvedla Miričová. Každé zvíře má také kompletní očkování, zvířecí pas a zdravotní kartu, je také kastrováno, aby nebylo možné ho dál zneužít k chovu.
Přestože o greyhoundech se podle Miričové říká, že jsou to krvelačná zvířata, dosavadní zkušenosti s adoptovanými psy to nepotvrzují. Většina Čechů, kteří už jednoho adoptovali, chtějí i další. "Pejsci reagují naprosto fantasticky, od prvního dne se zapojili do chodu rodiny, bezproblémově, jsou strašně vyprahlí, potřebují lásku a hodně jí také dávají," dodala.
Veškeré informace o adopci chrtů uveřejňuje na internetových stránkách www.adopcechrtu.eu.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 04.09.2007 13:27



0 +
 
Renault Clio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka