Neděle patří na Smetanovských dnech Bártovu violoncellu

Od 5. února do 25. března se v rámci festivalu Smetanovské dny odehraje 10 koncertů v Měšťanské besedě, opera pro dětské diváky v Divadle J. K. Tyla, záznamy představení Metropolitní opery v New Yorku i finále mezinárodní klavírní soutěže. Chybět nebude ani tradiční odborné mezioborové sympozium, te...

uniwebwebynamiru2018

Od 5. února do 25. března se v rámci festivalu Smetanovské dny odehraje 10 koncertů v Měšťanské besedě, opera pro dětské diváky v Divadle J. K. Tyla, záznamy představení Metropolitní opery v New Yorku i finále mezinárodní klavírní soutěže. Chybět nebude ani tradiční odborné mezioborové sympozium, tentokrát na téma Člověk a stroj v české kultuře 19. století ve Studijní a vědecké knihovně PK. Téma Člověk a stroj inspirovalo také dvě výstavy, v Západočeském muzeu a Západočeské galerii, a přehlídku filmů v Kině Beseda.

Nedělní matiné patří přednímu českému i evropskému violoncellistovi

neděle 12. 2. 11:00 Měšťanská beseda
Jiří Bárta a Kvarteto Martinů
Dopolední nedělní matiné se v posledních letech stala oblíbenou součástí festivalu. Letošní dopolední koncert bude patřit přednímu českému i světovému violoncellistovi Jiřímu Bártovi, který ve společném programu s Kvartetem Martinů představí tři náročné skladby.
„V první části zahraji jednu ze stěžejních Bachových kompozic pro violoncello, která patří k těm náročnějším skladbám pro tento nástroj. Po mě vystoupí Kvarteto Martinů s úryvky z děl Bohuslava Martinů a v poslední části zahrajeme už jako kvintet skladbu moskevského skladatele Sergeje Tanějeva pro dvě violoncella,“ říká violoncellista Jiří Barta.
Jiří Bárta nevystupuje na Smetanovských dnech poprvé, naposledy ho festivalové publikum vidělo v roce 2008 při koncertě se Scholou Gregorianou Pragensis.

Mezzosporanistku Evu Garajovou doprovodí Adam Skoumal
čtvrtek 16. 2. 19:00 Měšťanská beseda
Sametový hlas a romantický klavír
Světová mezzosopranistka slovenského původu Eva Garajová, která mimo jiné vystupovala v Bratislavě jako host koncertu Josého Carrerase, předvede své umění plzeňskému publiku. Koncert, při kterém ji doprovodí přední český klavírista Adam Skoumal, se uskuteční pod názvem „Sametový hlas a romantický klavír“.
Večer bude složený ze dvou částí. V první napřed zazpívá Eva Garajová v doprovodu klavíru čtyři písně J. Brahmse a před přestávkou pak zazní samotný klavír. Adam Skoumal zahraje Variace na lidovou píseň. Po přestávce společně se slovenskou mezzosopranistkou uvedou tři písně Clauda Debussyho, po nich se opět jen v podání klavíru odehrají dvě skladby Bedřicha Smetany Přívětivá krajina a Na břehu mořském. V závěru pak ještě zazní sedm písní P. I. Čajkovského.
„Písňový repertoár si vybírala sama pěvkyně. Volila dle vlastní obliby jednotlivých autorů. Její repertoár je natolik obrovský, že mohla posoudit i to, jak se dané písně hodí k festivalu a do secesních prostor Besedy,“ říká manažerka mezzosopranistky Karolina Hromádková. Adam Skoumal program vhodně doplnil. Původně chtěl vedle Smetany zařadit skladby Leoše Janáčka, ale nakonec zvolil vlastní kompozici, kterou připravil speciálně pro Smetanovské dny.

Festival přidává projekci Lazebníka sevillského

neděle 26. 2. 17:00 (přidaná projekce) Kino Beseda
pondělí 27. 2. 18:00 Kino Beseda
Lazebník sevillský/ záznam představení Metropolitní opery v New Yorku

Přenosy oper Lazebník sevillský a Dcera pluku se staly hitem letošního festivalu. „Termín prvního přenosu opery Lazebník sevillský je vyprodán, pro velký zájem jsme přidali další termín v neděli 26. února,“ říká produkční festivalu Veronika Kreysová.

hudba: Gioacchino Rosini
dirigent: Maurizio Benini
režie: Bartlett Sher
hrají: Peter Mattei, Joyce DiDonato, Juan Diego Flórez a další

Záznam operního představení z Metropolitní opery New York. Představení je uváděno k 220. výročí narození Gioacchina Rossiniho.
Vrchol Rossiniho tvorby, který vznikl za pouhé tři týdny. Kdo by neznal nejslavnějšího lazebníka všech dob – Figara, který suverénně vládne nejen břitvou, ale i skvělým vtipem, s nímž pomůže získat hraběti Almavivovi jeho milovanou Rosinu? Láska, lsti a intriky, to jsou ingredience Rossiniho mistrovské komické opery. Jiskřivý půvab jeho hudby, efektní virtuózní party hlavních hrdinů – šelmovské Rosiny s bravurními koloraturami a temperamentního Figara i razantní tempo, s nímž kvapí děj kupředu, zajistily Lazebníku sevillskému trvalé místo ve světovém repertoáru.


Vstupenky na festival Smetanovské dny jsou k dostání v Informačním centru města Plzně na nám. Republiky 41, v pokladně Měšťanské besedy a prostřednictvím www.plzenskavstupenka.cz
Slevy:
25% studenti, důchodci, držitelé abonentních průkazů Plzeňské filharmonie
50% držitelé průkazů ZTP a ZTP/P


weby na míru UNIWEB

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 11.2.2012 12:040 +
 
Kapely s příběhem

Hlavní zprávy

 

čez zprávy 2018