Některé obyvatele Domažlicka trápí špatný signál

Zasekávání set-top boxů při špatném počasí, žádný signál v osadách za hraničními kopci Českého lesa a špatné rozlišení obrazu vinou starších antén a svodů jsou největšími problémy Domažlicka, které přijímá od září výhradně pozemní digitální signál ČT, Novy a 11 německých programů.

Cílená propagace v Plzni

Zasekávání set-top boxů při špatném počasí, žádný signál v osadách za hraničními kopci Českého lesa a špatné rozlišení obrazu vinou starších antén a svodů jsou největšími problémy Domažlicka, které přijímá od září výhradně pozemní digitální signál ČT, Novy a 11 německých programů.
Starostové problematických obcí, které už měly dříve špatné pokrytí analogovým televizním signálem z vysílače Vraní vrch, ale tvrdí, že lidé si nestěžují. Nespoléhají na pomoc broadcasterů nebo Radiokomunikací, jako distributora signálu, že jim postaví převaděče, ale raději si místo set-top boxů kupují dražší satelitní přijímače a antény.
"Hodně občanů, asi 30 procent, má satelity, 40 až 45 procent set-top boxy, zbytek kabelové a digitální televize s tunery," řekl David Rácz, největší prodejce elektroniky v Domažlicích. Satelit prodává na dvě družice za 6000 korun, nejlevnější set-top boxy za 1500 Kč. Poslední dva týdny nakupují lidé jen satelity. Zájem o set-top boxy by byl podle Rácze vyšší, pokud by už vysílala digitálně Prima a hlavně šest digitálních stanic, což má být do roka. Největším současným problémem lidí se set-top boxy je, že neumějí nahrávat na video.
"Když hustě prší, je mlha a hodně nízká oblačnost a ve stínu lesa, tak se obraz rozostřuje a set-top boxy se zahlcují. Zaseknou se a musíme deset, dvacet vteřin čekat, než se znovu rozběhnou," řekl starosta příhraničních Nemanic Ivan Bartošek. Uznal, že to mohou způsobit staré svody nebo antény či zesilovače, které digitální signál ruší. "To měli ale lidem říci už na prvním setkání loni v listopadu a ne až koncem srpna, že si budeme muset tyto věci dokoupit a vyměnit," řekl starosta Klenčí pod Čerchovem Karel Smutný. Bartošek dodal, že v obci po spuštění "digitálu" trochu zeslábl signál mobilního operátora T-Mobilu.
"To je vyloučené, mobilní telefony jsou na úplně jiné frekvenci," řekl šéf projektu digitalizace ČT Pavel Hanuš. Podle něj zatím nejsou žádné zásadní stížnosti. Základem dobrého příjmu je kvalitní anténa. "Sekání" set-top boxů je dáno výhradně nekvalitním stavem anténních systémů, na což je digitální příjem výrazně náchylnější. Digitální příjem podle Rácze se vzdáleností slábne minimálně a pokud se tak děje při dešti, je to tím, že zatéká do svodů antén, rozbočovačů a zesilovačů. Na kvalitě set-top boxu podle Hanuše nezáleží. ČT garantuje, že set-top boxy budou do roku 2012, po celou dobu jejich životnosti, pracovat se stejným kompresním formátem, a lidé je tedy nebudou muset za rok vyhazovat a kupovat modernější.
Podle Smutného nejsou dodnes řešeny části Bělé, Nemanic, Rybníků a Železné. "Kdyby byli kreativní, vyřešili by jedním převaděčem pod Čerchovem nebo na Bukové hoře celý příhraniční prostor za kopci až za Přimdu," dodal. Současný signál prý míří pouze do vnitrozemí. "Od 90. let se tu potýkáme se slabým signálem, ale říkali nám, zaplaťte si 2,5 milionu za převaděč. Ale jak k tomu přijdou lidé, kteří si platí ČT a nemají veřejnou službu. To není náš byznys, ale jejich," dodal starosta Klenčí. Žádný signál nemají lidé v místních částech Černá řeka a Capartice.
ČT ani Radiokomunikace zatím nepočítají se stavbou převaděčů v krizových místech, ale v dalších letech to nevylučují. "Rozhodnutí, jak tato místa řešit, padne až poté, kdy spustíme digitální Krašov a bude pokryt celý region. Teprve pak se vyhodnotí místa se špatným signálem," řekl Hanuš. Krašov, nejsilnější západočeský vysílač, má přejít na digitální signál letos v prosinci. Nové termíny přechodu i vypínání analogu vyplynou z novely digitálního zákona, kterou nyní projednává parlament.
Starostové nechápou, proč si museli lidé tak rychle kupovat set-top boxy, když na polovině území mohou přijímat analogový signál z Krašova u Plzně. "Stát i ČT měly dělat větší propagaci a nebláznit lidi," uvedl Bartošek. Smutný dodal, že kampaň přišla velmi pozdě. Hanuš potvrdil, že 21 procent lidí otočilo od září antény na Krašov, Rácz to odhadl na 25 procent.
Podle starostů měřili Radiokomunikace signál velmi často a lidem radili. Ti, co otočili antény a vyměnili koaxiální kabely, si polepšili. "Poptávka po servisu není, Češi si myslí, že anténám rozumí každý," řekl Rácz.
"Nikdo si zatím nestěžoval, digitalizace je pro mě minulostí," uvedla Ludmila Rousová, starostka Všerub, které jsou digitálním, ale i analogovým signálem pokryty jen z 15 procent. Polovina domácností nakoupila satelity, shodně jako v Nemanicích, v Klenčí zhruba 35 procent.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 29.09.2007 07:12



0 +
 
Renault Clio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka