Pacienty rokycanské nemocnice děsila zmije

Kuriózní případ řešila v pátek v odpoledních hodinách záchranná stanice živočichů v Rokycanech. V průjezdu zdejší nemocnice se vyskytla zmije. Naháněla tak strach nejenom pacientům, ale i lékařskému personálu. Díky rychlému zásahu ochránců přírody byla zmije odchycena a vypuštěna na vhodnější lokali...

Jarní servisní akce AUTO CB

Kuriózní případ řešila v pátek v odpoledních hodinách záchranná stanice živočichů v Rokycanech. V průjezdu zdejší nemocnice se vyskytla zmije. Naháněla tak strach nejenom pacientům, ale i lékařskému personálu. Díky rychlému zásahu ochránců přírody byla zmije odchycena a vypuštěna na vhodnější lokalitě. V tomto týdnu je to další případ, kdy se zmije dostala do blízkosti člověka.
Zmije obecná se zpravidla vyskytuje v lesnatých a vlhkých biotopech, kde vyhledává zarostlé okraje cest porostlé křovinami, lesní slunné paseky s pařezy a porosty borůvčí. Má velmi proměnlivé zbarvení, od světle šedé až po téměř černé. Živí se především hraboši, žábami či ještěrkami. Na svoji kořist obvykle číhá, případně se k ní opatrně plazí. Po jejím uštknutí čeká až jed začne působit a kořist zemře. Kořist zpravidla začíná polykat od hlavy, což může trvat i několik minut. Rozmnožování probíhá od dubna do května, přičemž samci spolu obvykle bojují o samice. Vztyčují přední část těla a vzájemně se přetlačují s cílem přitisknout soka k zemi. Samice rodí obvykle jednou za dva roky tři až dvacet mláďat. Zárodek je vyživován jednoduchou placentou, takže lze hovořit o živorodosti. Hlavními nepřáteli zmijí jsou ježci, tchoři, divoká prasata a z ptáků pak sovy, dravci, volavky či čápi. Největší ztráty na populaci zmijí však způsobuje člověk. Nejen, že ji aktivně pronásleduje, ale ničí i její přirozené prostředí. Uštknutí zmijí obecnou je zřídka člověku smrtelně nebezpečné. Had má k použití jen jednu až dvě třetiny člověku smrtelné dávky jedu. Snad jen ve výjimečných případech / děti, alergické či nemocné osoby …/ může dojít ke komplikacím. K uštknutí dochází především v důsledku nepozornosti a lehkomyslnosti, tzn. být např. při sběru lesních plodů pozorní kam šlapeme a výhodou je i pevná obuv. Zmije obvykle zmizí dlouho předtím, než ji spatříme a přítomnost člověka nikterak nevyhledává.
V tomto krásném jarním období vyjíždějí rokycanští ochránci přírody i několikrát denně za nejrůznějšími zvířecími pacienty. Kromě klasických zranění různých druhů živočichů se začínají v přírodě objevovat i první mláďata. Kromě odchytu a přenosu zmijí se ochránci přírody v tomto týdnu např. zabývali i vysvobozením zachyceného rorýse obecného na bytovce v Holoubkově. Rorýs se při hledání vhodného místa k hnízdění zachytil za krk v panelové spáře za zbytek rybářského vlasce, který sem zřejmě přinesl vrabec. Naštěstí vše dobře dopadlo a rorýs byl po krátké době vypuštěn. I zde se opět projevila výborná součinnost s nálezci pacientů, v tomto případě s paní RNDr. Šandovou, bez jejíž pomoci by rorýs zcela jistě uhynul. Jsme rádi, že podobných lidí přibývá a zvířecí záchranáři jsou voláni jen k případům, kdy je to skutečně potřeba. Zásluhu na tomto stavu mají sdělovací prostředky, které seriózní formou informují nejširší veřejnost.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 11.05.2008 17:52



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka