Pět stovek lidí z Rokycanska volalo po referendu

Nekompetentnost vlády i ministerstva obrany, zdravotní a politická rizika spolu s ničením přírody byly hlavními argumenty zhruba 500 lidí, kteří včera večer v příkosickém kulturním domě diskutovali se šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem o plánované stavbě radarové základny ve vojenském újezdu Brdy.

Cílená propagace v Plzni

Nekompetentnost vlády i ministerstva obrany, zdravotní a politická rizika spolu s ničením přírody byly hlavními argumenty zhruba 500 lidí, kteří včera večer v příkosickém kulturním domě diskutovali se šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem o plánované stavbě radarové základny ve vojenském újezdu Brdy.
"Brdy jsou naše a nenechme si je vzít Američany," řekl jeden z nich. Téměř všichni diskutující včetně reprezentantů ČSSD požadovali vyhlásit referendum ve všech obcích i celém státě. V sále několikrát zazněly obavy, že by se radar a jeho okolí staly v případě konfliktu jedním z prvních cílů případného útoku.
"Ať si ho nechají za oceánem. Zdejším to nic nepřinese, o tom jsem přesvědčen," řekl Václav Hudec, starosta nedaleké obce Štítov s 50 obyvateli. Největší obavy mají lidé ze záření z radaru. Také se bojí chování Američanů. "Máme už špatnou zkušenost s Rusy. Ti byli za plotem a nikam se nedostali. Američané se ale budou flákat po okolí," dodal.
Zaječov poslal parlamentu petici. "Z tisícovky lidí bylo 700 proti stavbě," uvedl místostarosta Jan Švandrlík. Petici podepisují lidé také v Rožmitálu pod Třemšínem se 4500 obyvateli. "Chceme udělat místní referendum v květnu, nejdéle v červnu," řekl starosta Josef Vondrášek. Dnešní rozhodnutí vlády, která se rozhodla zahájit oficiální jednání s USA o stavbě radaru v Brdech, je pro něj rozčarováním.
Nejblíže pravděpodobnému umístění základny by byl Míšov s 96 obyvateli. Starosta Pavel Hrubý řekl, že 71 lidí nesouhlasí, jen čtyři jsou pro a třem je to lhostejné. Podle něj je Míšovsko, umístěné desítky let uprostřed vojenského újezdu, zcela zapomenuté. Vojenský prostor by se podle Hrubého měl otevřít lidem zejména pro turistiku.
Kromě Paroubka sklidil potlesk starosta Trokavce Jan Neoral, kde už předminulý týden proběhlo první referendum. "Původně se říkalo, že bude mít radar výkon 150 kW, poslední vyjádření armády mluví o 4,5 MW," řekl Neoral. Prý ho kontaktovali dva vojenští odborníci, kteří se bojí o místo. Uvedli, že výkon zařízení bude 500 MW, aby mělo dosah přes 5000 kilometrů.
"Nechceme rozpoutat nové kolo zbrojení. To by nebylo dobré pro nikoho, ani pro NATO ani pro EU. Neprospělo by to ani našim vztahům s Ruskem," uvedl Paroubek. ČSSD chce, aby vláda jednala s Ruskem alespoň tolikrát jako Američané. Stínový ministr zahraničí Lubomír Zaorálek řekl, že se jeho strana dvakrát snažila prosadit hlasování o referendu v parlamentu. Sestavila 12 otázek, na něž za dva měsíce nedostala odpověď.
Na tiskové konferenci předseda ČSSD řekl, že už na příští schůzi parlamentu předloží jeho poslanci návrh na hlasování o umístění raketové základny. Opozice čeká hlavně na to, jak se k otázce radaru postaví šest poslanců Strany zelených.
Zaorálek veřejně uvítal plebiscit v Trokavci a slíbil občanům, že ČSSD uspořádá ve sněmovně seminář s odborníky. Senátorka Jiřina Rippelová dodala, že trvá na obecném referendu.
Jan Tamáš z iniciativy Ne základnám řekl, že podpisová akce, kterou od července podepsalo v ČR přes 25.000 lidí, bude pokračovat. Nekončí ani protestní demonstrace. V Praze na Václavském náměstí se bude 26. května konat velká protestní akce, kam mají přijít desítky tisíc lidí.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 29.03.2007 10:39



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka