Platební morálka občanů se v Česku zlepšila, počet dlužníků v Plzeňském kraji ale rostl

Počet občanů s dluhem po splatnosti zapsaných v Registru fyzických osob SOLUS na konci roku poklesl. K 31. prosinci 2015 evidovalo sdružení SOLUS ve svém negativním registru dluh po splatnosti u 8,09 % dospělých obyvatel ČR (ve srovnání s 8,12 % k 30. 9. 2015).

Jarní servisní akce AUTO CB

Celkem evidoval SOLUS ke konci roku více než 700 tisíc občanů s dluhem po splatnosti u některého ze svých členů.

„Počet občanů s dluhem po splatnosti v registru SOLUS klesá s výjimkou jednoho čtvrtletí kontinuálně od září 2014. Registry tak objektivně chrání spotřebitele před zadlužováním v případě, kdy již nejsou schopní plnit jiné smluvní závazky,“ uvádí Jan Stopka, tajemník sdružení SOLUS. 

Celková dlužná částka po splatnosti evidovaná v Registru fyzických osob sdružení SOLUS dosáhla ke konci roku 52,7 miliardy Kč (oproti 51,4 miliardy Kč ke konci roku 2014). Po zapsání do registru uhradilo jen v letošním roce svůj závazek po splatnosti nebo jeho část 399 tisíc občanů.

Nejmenší potíže s platební morálkou mají občané kraje Vysočina

Počet osob zapsaných v Registru fyzických osob klesal v posledním čtvrtletí loňského roku ve všech krajích ČR kromě Plzeňského a Moravskoslezského. Dlouhodobě nejméně potíží se splácením eviduje sdružení SOLUS v Kraji Vysočina a ve Zlínském kraji (v obou pod hranicí 6 %). Naproti tomu v Moravskoslezském kraji, Karlovarském kraji, Ústeckém a Libereckém kraji dluží členům sdružení SOLUS více než deset dospělých osob ze sta. 

Podíl počtu osob se závazkem po splatnosti v negativním registru SOLUS na celkovém počtu obyvatel ve věku 18 let a více v jednotlivých krajích.

Občanům nabízí sdružení SOLUS moderní a efektivní způsob, jak mohou svou platební morálku pravidelně ověřovat – prostřednictvím služby SMS Výpis. Touto cestou získá občan informaci o existenci případných dluhů po splatnosti evidovaných sdružením SOLUS během několika vteřin. Při využití aplikace v chytrém telefonu stojí druhý a další dotaz jen 30 Kč. 


* * *

KRAJ ČR POČET OSOB V PRODLENÍ VÝVOJ OPROTI 3Q/2015

Praha  6,57 % ?

Středočeský 7,80 % ?

Jihočeský 7,40 % ?

Plzeňský 8,31 % Ý

Karlovarský 13,71 % ?

Ústecký 15,12 % ?

Liberecký 10,89 % ?

Královéhradecký 7,56 % ?

Pardubický 6,74 % ?

Vysočina 5,35 % ?

Jihomoravský 6,53 % ?

Olomoucký 7,70 % ?

Zlínský 5,40 % ?

Moravskoslezský 10,13 % Ý

Celá ČR 8,09 % ?


SOLUS je zájmovým sdružením právnických osob, jehož cílem je v rámci tzv. odpovědného úvěrování přispívat k prevenci předlužování klientů, k prevenci růstu počtu dlužníků v prodlení, ke zvyšování vymahatelnosti stávajících dluhů po splatnosti a ke snižování potenciální finanční ztráty věřitelů. Členové sdružení SOLUS se od roku 1999, kdy byl SOLUS zaregistrován a zahájil činnost, snaží minimalizovat finanční ztráty z poskytovaných služeb z důvodu, aby je v ceně poskytované služby nemuseli hradit dobří klienti.

Sdružení SOLUS k dnešnímu dni sdružuje řadu společností z různých ekonomických sektorů. Jsou mezi nimi nebankovní finanční instituce, banky, telekomunikační operátoři, distributoři energií a další společnosti. Všechny tyto společnosti mohou díky členství ve sdružení SOLUS a prostřednictvím registrů SOLUS efektivněji řídit riziko u služeb, které poskytují. 

Záznamy evidované v Registru fyzických osob sdružení SOLUS mohou spotřebitelé ověřit prostřednictvím písemného výpisu nebo službou SMS Výpis, která využívá buďto strukturovanou SMS nebo vlastní aplikaci pro chytré telefony se systémem Android.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 08.02.2016 12:02



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka