Plzeňský biker Milan Spěšný zářil, skončil 15. na MS

Francouzský biker Julien Absalon se stal o víkendu počtvrté za sebou mistrem světa v cross country na horských kolech. Ve skotském Fort Williamu skončil na 15. místě Plzeňák Milan Spěšný a vylepšil si své maximum, kterým dosud bylo 22. místo v rakouském Kaprunu v roce 2002.

Francouzský biker Julien Absalon se stal počtvrté za sebou mistrem světa v cross country na horských kolech. Ve skotském Fort Williamu skončil na 15. místě Plzeňák Milan Spěšný a vylepšil si své maximum, kterým dosud bylo 22. místo v rakouském Kaprunu v roce 2002.
Na 119 závodníků čekalo šest náročných okruhů pod nejvyšší horou Británie Ben Nevis. Hned po startu se usadili v čele dlouhého pelotonu jezdců prakticky všichni favorité. Tempo udávali Francouz Ravanel, mistr Evropy Hermida ze Španělska, švýcarský jezdec Sauser či belgický závodník Paulissen. Spěšný neodstartoval nejlépe a po prvním kole byl kolem třicátého místa, Filip Eberl jezdil až za šedesátou pozicí.
Spěšný se postupně začal posouvat kupředu. Po třech okruzích byl 24., o kolo dále však klesl až na konec skupiny osmi jezdců a patřilo mu 28. místo. Závěr měl ale mnohem lepší. Do posledního kola vjížděl už na dohled první dvacítky, v posledním okruhu pak předjel šest soupeřů včetně elitního cyklokrosaře Nijse z Belgie a obsadil 15. místo. To je druhý nejlepší výsledek českého závodníka v historii MS, v roce 1991 byl Miroslav Kvasnička čtrnáctý.

"Od Kaprunu před pěti jsem marně ladil na šampionát formu, ale letos jsem měl super program. Tři týdny se mohl nerušeně připravovat a dnes to bylo vidět," pochvaloval si Spěšný, kterému se povedl start. "Byl to ale zvláštní závod. Neustále jezdily skupiny jezdců a rozhodovalo, kdo byl na kopci první. Já poměrně získával ze sjezdů, ale brzdili mě tam soupeři," uvedl Spěšný.

Svůj nejlepší výsledek na MS vybojoval v posledních dvou kolech. "Skupina, v níž jsem jezdil, se roztrhala a já si řekl, že to zkusím hop či trop. Postupně jsem dojížděl ty, co jim docházely síly, a rozhodl poslední sjezd. Tam jsem vsadil na riziko a předjel pět lidí," dodal český biker.

Absalon si s jistotou hlídal prvenství, za ním se seřadilo švýcarské duo, přičemž Näf i Vogel získali první individuální medaile v kategorii elite. Úspěch barev helvétského kříže podtrhl na šestém místě Sauser, před něj se dostali loni třetí Švéd Kessiakoff a Němec Fumic.

Výsledky:

1. Absalon (Fr.) 2:17:06, 2. Näf -25, 3. Vogel (oba Švýc.) -54, 4. Kessiakoff (Švéd.) -1:01, 5. M. Fumic (Něm.) -1:04, 6. Sauser (Švýc.) -1:08, 7. Perraud (Fr.) -1:19, 8. Paulissen (Belg.) -2:03, 9. L. Flückinger (Švýc.) -2:06, 10. Hermida (Šp.) -2:09, ...15. Spěšný -3:34, 71. Eberl (oba ČR) -17:15.