Plzeňský rodák Jiří Slíva vystavuje ve Třináctce

Výstava představuje známého kreslíře Jiřího Slívu z méně obvyklého úhlu pohledu.

uniwebwebynamiru2018

Soustředí se na výtvarnou stránku jeho tvorby, na aspekty související s výtvarným uměním. K tomu odkazuje i název
výstavy Kresbou ke smyslu, tedy jak ke kreslířskému mistrovství Jiřího Slívy, tak ke smyslu – významu, jakož i ke smyslům – orgánům, kterými vnímáme okolní svět.

Kreslíř, grafik, malíř, hudebník, básník, sociolog a futurista Jiří Slíva (1947, Plzeň) je nepřehlédnutelným fenoménem české ale i evropské výtvarné scény na poli kresleného humoru, ilustrace a volné grafiky, vedle nich se věnuje i malbě a realizaci drobných objektů. Slívovo dílo získalo řadu ocenění, zastoupen je v mnoha soukromých i veřejných sbírkách. Jeho práce charakterizuje smysl pro humor, nadsázka, vizuální a textová zkratka a schopnost téměř bezeslovně vystihnout zvolené téma. Slíva si našel osobitý výtvarný styl vyznačující se jednoduchostí, stavící na stylizované kresbě s výraznou obrysovou linkou a
jasné barevnosti.

Výstava v Západočeské galerii představuje Jiřího Slívu poněkud netradičně – nestaví na pro něho typických tématech (tedy svět kávy, vína, jazzu, Kafky, vztahy mužů a žen…), ale poukazuje na výtvarné aspekty jeho tvorby. „Jiří Slíva je v prvé řadě excelentní kreslíř, který rychlou a pohotovou kresbou zaznamenává okamžité nápady, drobné postřehy z dění kolem, různé varianty jednoho tématu spojeného s hledáním ideálního řešení – teprve potom nastupuje vědomá stylizace a realizace v charakteristickém „slívovském“ rukopisu,“ vysvětluje autorka koncepce výstavy Helena Musilová.

Stranou nezůstává ani ukázka využití slavných „ikon“ ze světové umělecké nebo populární scény – nejznámější je asi Slívovo citování podob Mickey Mouse a Charlieho Chaplina. K výstavě vychází ve spolupráci s nakladatelstvím Bárta & Bárta stejnojmenná publikace, jejíž autorkou je Helena Musilová.

DOPROVODNÝ PROGRAM
Komentované prohlídky
23. 7. 2019 od 17 hodin – s Jiřím Slívou
22. 8. 2019 od 17 hodin – s autorkou výstavy Helenou Musilovou
Dílna pro rodiče s dětmi
10. 7. 2019 od 13:30 do 16 hodin – „Vždy s úsměvem“
Součást dvoudenní tvůrčí dílny Barevné prázdniny, připravené k aktuálním výstavám ZČG
Aktuální informace o doprovodném programu viz www.zpc-galerie.cz a FB.com/zapadoceska.galerie
Otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin.

Jiří Slíva
Kresbou ke smyslu
Západočeská galerie v Plzni, výstavní síň „13“, Pražská 13
26. 6. – 25. 8. 2019

Fotogalerie
weby na míru UNIWEB

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
beer factory

Hlavní zprávy

 

čez zprávy 2018