Policisté v Plzni kontrolovali chodce

V pondělí v ranních hodinách proběhla na území Městského ředitelství policie Plzeň dopravně bezpečnostní akce.

Sportmanie

Policisté se především zaměřili na chování chodců v silničním provozu a dále na dodržování obecně platných ustanovení. Během rána hlídky zjistily šest přestupků. Vee čtyřech přípaeach se protiprávního jednání dopustili práve chodci, kteří nerespektovali signál červené barvy ´´STŮJ´´ a vstoupili do vozovky. Dvakrát policisté udělili pokutu za nesprávný způsob jízdy. V dopravně bezpečnostních akcích budou policisté i nadále pokračovat.

Preventivní rady
Chodec nemá absolutní přednost ani na vyznačeném přechodu.
Přechody pro chodce jsou určeny pro chodce.
Přecházejte vozovku nejkratší cestou, kolmo nikoli šikmo.
Chodec nemá v žádném případě přednost před tramvají.
Na přechodu nespěchejte ale ani se nezdržujte, soustřeďte se na přecházení – můžete upadnout, špatně odhadnout vzdálenost apod.
Vždy se rozhlédněte a přesvědčte se, zda nepřijíždí vozidlo - rozhlédněte se vlevo, vpravo, vlevo, zaposlouchejte se, nemusíte vozidlo vždy vidět a slyšet.
Buďte ostražití i při přecházení, raději se opět rozhlédněte a přesvědčte, zda se neblíží vozidlo.
Pokud je vozidlo dohledu, nepřecházejte! Brzdná dráha vozidla je závislá na hmotnosti, rychlosti vozidla a povětrnostních podmínkách (na suchém povrchu je brzdná dráha vozidla asi 37 metrů, při dešti 50 metrů, na zasněžené vozovce je to až 110 metrů při rychlosti vozidla 50 km/h).
Dvouproudovou silnici přecházejte obzvlášť opatrně, dávejte pozor na druhý pruh, odkud může přijíždět další vozidlo.
Je-li v blízkosti 50m přechod nebo nadchod, musíte ho využit!
Pokud je u přechodu semafor, respektujte světelná znamen  červená –STŮJ, zelená – JDI- i přesto se vždy rozhlédněte, zda můžete bezpečně přejít.
Přecházíte-li od zastávky autobusu, nechte autobus odjet, pak budete mít dobrý rozhled a přehled o tom, zda můžete přejít vozovku bezpečně.
Nevstupujte do vozovky mezi vozidly. Nejenže nemáte dobrý rozhled o přijíždějících vozidlech, ale ani řidiči Vás nemusí dobře a včas vidět.
Zatáčka není vhodné místo pro přecházení- nevidíte přijíždějící vozidlo a řidič vozidla nemusí vidět Vás.
Je-li vozovka chráněna zábradlím, respektujte toto opatření. Určitě jde o místo nebezpečné pro chodce, nezkracujte si proto v těchto místech cestu.
Pravidla přecházení vozovky jsou ztížena zvlášť  pro děti a starší osoby – starší člověk přechází pomaleji, může upadnout, u dítěte může být rozptýlena pozornost různými podněty. Odhadnout vzdálenost, rychlost vozidla a předvídat nebezpečí umí dítě až kolem desátého roku.
Vozidla s právem přednosti v jízdě (PČR, HZS, RZS a další) mají před chodci i vozidly přednost.
Nejen pro řidiče, ale také pro chodce platí pokyny policistů.


weby na míru UNIWEB

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Dožínky Plzeňského kraje

Hlavní zprávy

 

čez zprávy 2018