Polovinu Plané vytápí kotle na slámu a dřevní štěpku

Polovinu pětitisícové Plané vytápí dva nové kotle na slámu a dřevní štěpku. Město odstavilo staré kotle na uhelný prach, které ohřívaly 740 bytů ve dvou sídlištích. Investice za 45 milionů korun dotovaná ze tří čtvrtin EU a z desetiny Státním fondem životního prostředí, výrazně zlepší životní podmínky v Plané.

Jarní servisní akce AUTO CB

Polovinu pětitisícové Plané vytápí dva nové kotle na slámu a dřevní štěpku. Město odstavilo staré kotle na uhelný prach, které ohřívaly 740 bytů ve dvou sídlištích. Investice za 45 milionů korun dotovaná ze tří čtvrtin EU a z desetiny Státním fondem životního prostředí, výrazně zlepší životní podmínky v Plané. Cena tepla zůstane stejná, řekl starosta města Karel Vrzala.
"Zmizely exhalace, zvýšila se účinnost kotlů, dodávkami slámy a štěpky zaměstnáme desítky lidí a peníze zůstanou v regionu," dodal. Město navíc nebude limitováno cenou plynu a problémy plynovodů. Navíc do investice nedalo ani korunu. Zbylých zhruba osm milionů korun poskytla brněnská firma Tenza, která si tak předplatila nájem kotelny na deset let. Bude ji provozovat a zajišťovat servis. Tenza, která byla dodavatelem obou kotlů o celkovém výkonu 3,6 MW, si také sama zajistí ekologické palivo. Zájem o stavbu a provoz kotelny mělo podle Vrzaly 15 firem.
V případě, když bude roční odběr z kotelny nejméně 26.000 GJ ročně, o 4000 GJ méně, než odebírala sídliště z uhelných kotelen, garantuje Tenza stejnou cenu, 350 korun za gigajoule, což je mírně pod průměrem Plzeňského kraje. K tomu si každý rok připočte inflaci. "Bude záviset pouze na tom, zda výrazně nevzroste cena slámy a štěpky, která je stále žádanější komoditou a roste," řekl Radoslav Matuška z Tenzy. Firma má nyní čtyři dodavatele paliva z okruhu 15 kilometrů.
Plynové kotle by sice byly podle Vrzaly levnější a jednodušší, ale město by nedostalo žádnou dotaci a cena za teplo by se výrazně zvýšila. V sousedních Mariánských Lázních platí lidé 540 Kč/GJ, dodal. Pokud by radnice zvolila nové uhelné kotle, byla by sice cena tepla stejná jako nyní, ale také by se zvedla po zavedení daně na uhlí. Matuška potvrdil, že ceny kotlů na štěpku a na slámu jsou několikanásobně vyšší než na plyn a uhlí. Tenza dodala kotel na slámu, štěpkový je z TTS Třebíč.
Hlavní slámový kotel spálí za rok 1200 až 1400 tun odpadu z obilí, podle starosty z 500 ha polí. Druhý potřebuje 2000 až 4500 tun kůry a štěpky. V kotelně bude ještě záložní plynový kotel o výkonu 1,9 MW.
Tenza, která se zabývá projekty a stavbami v energetice, vybudovala podobné kotelny v Třebíči, Karlově u Znojma, Zlatých Horách na Jesenicku a olomoucké zoo. V Plané bude provozovat a opravovat minimálně deset let také zbylých pět malých plynových kotlů ve městě.




The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
16.03.2007 11:23



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka