Prazdroj má nový provoz na výrobu dřevěných sudů

Plzeňský Prazdroj má nový provoz na výrobu dřevěných sudů. Jsou určeny výhradně pro pivovarský skanzen, přesto v těchto sudech ročně uzraje 450 hl piva. Pivovar je prý jediný ve střední Evropě, kde se zachovalo bednářské řemeslo. Nový provoz, který vznikl za 7,5 milionu korun z bývalé říční vodárny, má být do tří let součástí prohlídkové trasy.

Jarní servisní akce AUTO CB

Plzeňský Prazdroj má nový provoz na výrobu dřevěných sudů. Jsou určeny výhradně pro pivovarský skanzen, přesto v těchto sudech ročně uzraje 450 hl piva. Pivovar je prý jediný ve střední Evropě, kde se zachovalo bednářské řemeslo. Nový provoz, který vznikl za 7,5 milionu korun z bývalé říční vodárny, má být do tří let součástí prohlídkové trasy v největším českém pivovaru. Na jejím rozšíření nyní pracuje vedení podniku s plzeňským magistrátem. Řekl to šéf projektu nového provozu Vladimír Burian.
"Symbolem přechodu ze staré do nové bednárny je dnes dokončený sedmadvacetihektolitrový dubový sud," dodal. Ředitel pivovaru Mike Short na něj vypálil datum 11. září 2007. Sud, jehož výroba trvala 1,5 měsíce, se přesune do skanzenu, části původních sklepů, kde se tisíce turistů seznamují s tradiční výrobou nefiltrovaného a nepasterizovaného piva Pilsner Urquell.
Na rekonstrukci historické budovy bývalé vodárny o půdorysu 15 krát 40 dohlíželi památkáři. Bývalá bednárna ustoupí expanzi stáčírny.
"Dnes nás je tu devět bednářů, nejmladšímu je 32 let," uvedl zástupce vedoucího Jiří Fiala. Toto řemeslo už se nikde nevyučuje. Pivovar, v jehož učilišti skončila výuka bednářů v roce 1975 po zavedení ocelových nádob, nabídl práci truhlářům. Velkovýroba sudů skončila v Prazdroji v roce 1992, odkdy používá výhradně nerezové tanky.
Bednáři tvrdí, že mezi pivem ze sudů a tanků není rozdíl. "Pivo zrající v dubových sudech slouží k trvalému porovnávání s pivem vyráběným na moderní technologii," uvedl mluvčí Prazdroje Vladimír Jurina.
Nové sudy začal pivovar znovu vyrábět v roce 2004 po 50 letech, dosud jich dokončil šest. "V nové bednárně rozjedeme ještě výrobu malých soudků, květináčů a korbelů. Záleží na požadavcích firemní prodejny," řekl Fiala.
Firma má ve skanzenu 38 sudů, z nichž čepuje pivo turistům. Šestadvacet z nich má objem 47 hl a a zbytek 27 hl, některé jsou až 100 let staré. Ve sklepě je dále 13 kádí. Nádoby pivovar dvakrát ročně smolí.
Původní bednárna byla v Prazdroji zřízena hned při startu pivovaru 1842, o 50 let později tam pracovalo 150 bednářů. Začátkem 20. století se v plzeňských sklepích používalo 9000 dřevěných sudů a kádí.
Prazdroj chce zpřístupnit turistům celý čtyřiašedesátihektarový areál. Do tří let rozšíří návštěvnickou trasu v parku u řeky, kde je také nová bednárna. S radnicí jedná o investici do druhého vchodu do areálu ze Štruncových sadů od soutoku Mže a Radbuzy, kam vedou vycházkové trasy Plzeňanů. Chce využít prázdné budovy Spalkova projektu z let 1901 až 1907, který firmě zajistil soběstačnost ve vodě a elektřině.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 13.09.2007 11:51



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka