Přednáška v Národopisném muzeu odkryje tradice a zvyky listopadu

„V těchto dnech je velmi nejisto dát si pouštět“ aneb o tradicích a zvycích měsíce listopadu. Michal Chmelenský zve 29. 11. na přednášku do Národopisného muzea Plzeňska.

weby uniweb zprávy

Listopadový díl z přednáškového cyklu Plzeňská 60 bude věnován známým i neznámým listopadovým tradicím a zvykům z Plzeňska a okolí. Z četných národopisných sběrů a archivních pramenů uložených ve sbírkách Národopisného muzea Plzeňska pro Vás toto téma připravil Michal Chmelenský.

V cyklickém vnímání ročních období představoval ještě koncem 19. století pro většinu obyvatel (nejen) plzeňského venkova měsíc listopad konec a současně s tím také počátek nového hospodářského roku. Listopad byl vnímán jako přirozený předěl mezi posvícenským obdobím, kterým se zakončily žně a dobou Adventu. Současně s tím také jako předěl mezi obdobím pozdního léta a počátkem zimy. Podle toho se na jednotlivých hospodářstvích postupně měnil také pracovní režim, nastávalo období výmlatu, draček či přástek a postupných příprav na tolik očekávané jaro. To z větší části také předurčovalo charakter a podobu nejrůznějších lidových tradic, veselic a svátků – počínaje svátkem Všech Svatých a konče svátkem sv. Ondřeje.

O tom všem bude naše další listopadová přednáška, která se tentokráte uskuteční v prostorách bývalé „Mydlárny“ v atriu Národopisného muzea Plzeňska.

Čtvrtek 29. 11. 2018, 17.00 hod. Národopisné muzeum Plzeňska

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Auto CB - Škoda si léto neochladit

Hlavní zprávy

 

čez zprávy 2018