Přípravy na květnové Slavnosti svobody vrcholí

Oproti minulému roku, kdy si Plzeň připomněla 65. výročí osvobození americkou armádou, bude mít program oslav skromnější podobu. Přesto návštěvníci nepřijdou o oblíbené akce, jako jsou historické kempy, kulturní program na náměstí Republiky nebo kolona vojenských vozidel. Příjezd do Plzně plánují i ...

weby uniweb zprávy

Oproti minulému roku, kdy si Plzeň připomněla 65. výročí osvobození americkou armádou, bude mít program oslav skromnější podobu. Přesto návštěvníci nepřijdou o oblíbené akce, jako jsou historické kempy, kulturní program na náměstí Republiky nebo kolona vojenských vozidel. Příjezd do Plzně plánují i někteří veteráni. Dva projekty, které jsou součástí programu, začínají již v dubnu.
„Program je v podstatě připravený. Letos je soustředěn do prvního květnového víkendu. Tradičně se návštěvníci mohou těšit na venkovní expozici nazvanou Camp 1945, která předvede dobový kontrolní bod americké armády v západních Čechách a bude umístěna jako v minulém roce před kulturním domem Peklo. Také mohou zavítat do „Svobodné ulice“, kdy se část Plzně, konkrétně v Proluce a jejím okolí, propadne zpět časem právě do roku 1945,“ řekla Hana Reitspiesová, koordinátorka programu.
Na Slavnosti svobody budou od 1. dubna zvát Plzeňany dva veteráni. Jsou symbolem reklamní kampaně, která naplno odstartuje 15. dubna. „V posledních letech jsme používali motivy historických fotografií. Letos stavíme kampaň na tvářích dvou amerických veteránů. Odráží se v nich životní příběh, určitě včetně zážitků z osvobozování Plzně,“ uvedla Jana Komišová, vedoucí odboru prezentace a marketingu plzeňského magistrátu.
Osobní výpovědi obou veteránů z 16. obrněné divize, George Thompsona a Tomase Grissopa, jsou součástí unikátního projektu města Plzně „From D-Day to V-Day“, který podrobně mapuje postup amerických jednotek od jejich vylodění v Normandii až po osvobození Plzně v květnu 1945.
V letošním roce projekt „From D-Day to V-Day“ pokračuje další částí. „Nazvali jsme ji „Archiv vzpomínek aneb ... to tenkrát v čtyřicátém pátém“ a jejím smyslem je shromáždit a zaznamenat příběhy, možná i osudová setkání, která se odehrála na konci II. světové války v západních Čechách,“ upřesnila náměstkyně primátora Eva Herinková.
Příspěvky, které se podaří odeslat prostřednictvím webových stránek www.slavnostisvobody.cz nebo přímo na adresu: Město Plzeň, nám. Republiky 1, 306 32 Plzeň, posoudí nezávislá pětičlenná porota. Autoři tří nejzajímavějších příběhů se zúčastní setkání s veterány, které se uskuteční 6. května v rámci tradičního slavnostního večera.
V pondělí 4. dubna odstartovala dobrodružná hra „Osvoboď Plzeň“. Je obdobou velkých táborových bojových her a žáci základních a středních škol v ní mohou využít svých sportovních dovedností, šikovnosti, bystrosti, kreativity a dějepisných znalostí. „Splněním různých úkolů spojených s osvobozováním Plzně, II. světovou válkou a historií, postoupí soutěžící do vyšší úrovně hry. Tým s nejvíce body se stane pomyslným osvoboditelem našeho města,“ vysvětlila Hana Reitspiesová.
Do hry se mohou zapojit žáci 8. a 9. tříd a studenti 1. a 2. ročníku středních škol Zahrát si mohou i kluci a děvčata stejného věku z volnočasových organizací. Po registraci na internetu musí zdolat vědomostní test. „Deset nejlepších týmů postoupí do finále, kde na ně čeká bojová hra s názvem „Po stopách generála Pattona“. Spočívá v plnění různých úkolů a hledání indicií. Potom musí zvládnout vědomostní soutěž „Kufr generála Pattona“. V té jsme se nechali inspirovat známou televizní soutěží. Účastníci musí být zdatní ve znalosti historických osobností, předmětů, musí si umět poradit ve hře se slovy a být nápadití, protože součástí je i pantomima,“ shrnula průběh hry Reitspiesová.
Ti nejlepší navštíví leteckou základnu v Čáslavi nebo ve Kbelích. Garantem hlavní ceny je Armáda České republiky.
Slavnosti svobody se uskuteční ve dnech 5. – 8. května. Aktuální informace zveřejňují organizátoři na internetových stránkách www. slavnostisvobody.cz.Komentáře

Váš komentář článku...

ARCHIV ZPRÁV
út 5.4.2011 17:060 +
 
nostressctverec

Hlavní zprávy

 

čez zprávy 2018
seo uniweb