První výslechové místnosti v kraji omezí stres dětí

V Plzeňském kraji budou tento týden zprovozněny dvě výslechové místnosti pro dětské svědky a oběti trestné činnosti. V Plzni a v Klatovech budou moci policejní vyšetřovatelé a další organizace využít pro práci s dětmi klidné a nenucené prostředí odlišné od policejních kanceláří, které pomůže naváza...

Cílená propagace v Plzni

V Plzeňském kraji budou tento týden zprovozněny dvě výslechové místnosti pro dětské svědky a oběti trestné činnosti. V Plzni a v Klatovech budou moci policejní vyšetřovatelé a další organizace využít pro práci s dětmi klidné a nenucené prostředí odlišné od policejních kanceláří, které pomůže navázat s dítětem neformální vztah.
Projekt “Výslechová místnost pro dětské svědky a oběti trestné činnosti“ je dalším úspěchem spolupráce mezi Plzeňským krajem a Krajský ředitelstvím Policie ČR. V pondělí 31. ledna podepsaly oba subjekty dohodu o spolupráci na zajištění výslechu dětí v neformálním prostředí.
„Děkuji policii i ministerstvu za spolupráci při realizaci celého projektu. Výslechové místnosti budou přínosem pro všechny osoby, které se samotného výslechu účastní. Jsem potěšena, že iniciativa vzniku místností vzešla od pracovníků sociálního odboru krajského úřadu, “uvedla radní Dagmar Terelmešová
po slavnostním podpisu dohody o spolupráci.
Oba komplexy výslechových místností jsou situovány v nemocnicích v centrech měst (v Plzni v areálu FN Plzeň na Borech). Jedná se o ucelený komplex tří sousedících místností - výslechová, technická a odpočinková, monitorovací. Každá místnost má samostatný vchod. Výslechová místnost slouží jako vyšetřovna a poradenské zařízení. Je vybavena tak, aby se zde dítě cítilo co nejlépe a nebylo zbytečně stresováno. Její součástí je sedací souprava, televize, hračky, knížky, pastelky, obrázky apod. Polopropustné zrcadlo, kamery a mikrofony, které přenášejí dění do monitorovací místnosti jsou skryté mezi obrázky a umístěny tak, aby nevzbuzovaly pozornost. Ve výslechové místnosti dítě přijde do kontaktu pouze s jednou osobou. Ostatní účastníci výslechu vyšetřovatelé, obhájce, státní zástupce, rodiče popř. psycholog a další mohou celý proces výslechu sledovat přes polopropustné zrcadlo a záznamové zařízení v monitorovací místnosti.
„Policisté, kteří vedou výslech projdou vždy speciálním školením, které zahrnuje také modelové situace. Cílem je děti co nejméně traumatizovat,“ doplnil plk.Rudolf Císař, náměstek ředitele pro službu kriminální policie a vyšetřování.
Výslechová místnost je technicky vybavena a uspořádána tak, aby zajišťovala maximální věrohodnost a přesnou dokumentaci výslechu. Díky dokonalému audiovizuálnímu záznamu z výslechu odpadá nutnost jeho opakování a dítě v neformálním prostředí s vyšetřovatelem snadněji komunikuje.
Výslechové místnosti v Plzni a Klatovech byly financovány z rozpočtu Plzeňského kraje a z dotačního programu odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra ČR, v němž kraj uspěl se svou žádostí. Z celkové částky 1 027 811,-Kč poskytl Plzeňský kraj ze svého rozpočtu 457 892.-Kč a ministerstvo vnitra 569 919,-Kč.
Do roku 2010 vzniklo v ČR s podporou ministerstva vnitra již 19 výslechových místností pro dětské oběti.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 01.02.2011 17:03



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka