Původní český muzikál Marilyn uvede na své Malé scéně Divadlo J. K. Tyla v Plzni

Původní český muzikál Marilyn (Překrásné děcko) autorů Ondřeje Brouska a Radka Balaše uvede na své Malé scéně Divadlo J. K. Tyla v Plzni. Inscenace v režii populárního televizního režiséra Jiřího Adamce a hudebním nastudování Pavla Kantoříka bude mít premiéru 10. června. V pátek 9. června od 18 h přichystá soubor muzikálu pro své příznivce neformální setkání s tvůrčím týmem a hlavními představiteli ve foyer Malé scény.

Jarní servisní akce AUTO CB

Premiéra 10. června

Původní český muzikál Marilyn (Překrásné děcko) autorů Ondřeje Brouska a Radka Balaše uvede na své Malé scéně Divadlo J. K. Tyla v Plzni. Inscenace v režii populárního televizního režiséra Jiřího Adamce a hudebním nastudování Pavla Kantoříka bude mít premiéru 10. června. V pátek 9. června od 18 h přichystá soubor muzikálu pro své příznivce neformální setkání stvůrčím týmem a hlavními představiteli ve foyer Malé scény.

Životní příběh Marilyn Monroe

Životní příběh Marilyn Monroe, jedné z nejslavnějších, ale také nejkontroverznějších žen 20. století, která více než padesát let po své smrti nepřestává fascinovat umělce napříč žánry, se stal inspirací dvěma předním domácím muzikálovým autorům. Hudbu složil známý český hudebník, skladatel a herec Ondřej Brousek, libreto je dílem zkušeného muzikálového tvůrce a režiséra Radka Balaše (muzikály Adéla ještě nevečeřela, Mýdlový princ nebo Ples upírů). DJKT uvádí muzikál Marilyn (Překrásné děcko) jako druhé divadlo v republice, světová premiéra v Klicperově divadle v Hradci Králové v roce 2013 se těšila diváckému zájmu i uznání kritiky.

Nabídku k režijnímu hostování přijal režisér Jiří Adamec. „Látka a její české zpracování mě především nesmírně zaujaly. Z muzikálu je cítit vášeň a radost z tvorby. Oba autoři chtěli vytvořit dílo, které si nikdo s jiným dílem nesplete. A to se jim zcela jistě podařilo,“ říká režisér a dodává: „Marilyn je pro mě totéž, co pro miliony lidí na celém světě, tedy především neuvěřitelně zářivou legendou, jejíž život je opředený množstvím nejrůznějších mýtů.“ Do titulní role božské MM obsadil režisér hostující herečku Zuzana Kajnarovou, známou např. ze seriálu Vyprávěj nebo z filmové pohádky Anděl Páně. Jejího manžela, spisovatele Arthura Millera, ztvární taktéž hostující Dalibor Gondík. V mnoha dalších rolích se představí oblíbené stálice plzeňského muzikálového souboru: Stanislava Topinková Fořtová, Hana Spinethová, Lucie Zvoníková, Simona Lebedová, Jozef Hruškoci, Aleš Kohout, Roman Krebs a Radek Štědronský Shejbal. Dětskou roli malé Marilyn alternují Agáta Tandlerová a Jasmine Adamcová. Autorem výpravy je dlouhodobý spolupracovník DJKT Aleš Valášek, jehož kostýmy věrně zachycují atmosféru doby a zároveň svou barevností odkazují k černobílým filmům, v nichž Marilyn Monroe hrála; víceúrovňová scéna pak evokuje dekorace filmových studií.

Marilyn Monroe

Narodila 1. června 1926 v kalifornském Los Angeles jako Norma Jean Mortenson. Psychické potíže a fyzické vyčerpání ze dvou zaměstnání přinutily její matku přenechat péči o dceru pěstounům, příbuzným a nakonec i sirotčinci. Krátce po svých šestnáctých narozeninách se Norma Jean vdala za chlapce ze sousedství, ten však musel narukovat, a tak začala pracovat v továrně na padáky a právě tam ji objevil armádní fotograf David Conover, který jí díky úspěchu několika snímků v pracovní kombinéze nastartoval kariéru modelky a herečky. Dvacetiletá Norma opustila zaměstnání i svého muže, odbarvila si vlasy a vydala se vstříc novým obzorům. Jako modelka byla stále žádanější a brzy získala i první epizodní filmové roličky. V roce 1946 nadchla zakladatele studia 20th Century Fox Darryla Zanucka a podepsala první stálou hereckou smlouvu. Na radu vedení studia začala používat jméno Marilyn Monroe. Na začátku 50. let natočila své první slavné filmy – Asfaltová džungle, Vše o Evě nebo Ve spárech noci. Právě tehdy se seznámila se svým druhým manželem, slavným baseballovým hráčem italského původu Joem DiMaggiem – jejich manželství ale nevydrželo ani rok.

Po několika dalších rolích – většinou atraktivních přihlouplých blondýnek – ve filmech Páni mají radši blondýnky, Jak si vzít milionáře či Slaměný vdovec se z Marilyn stala královna Hollywoodu. Nálepka naivní blondýnky jí ale začala vadit, toužila být považována za skutečnou umělkyni, a proto utekla do New Yorku studovat herectví ve věhlasném Actor´s Studiu Lee Strasberga. V roce 1955 spoluzaložila vlastní společnost Marilyn Monroe Productions, která jí měla umožnit natáčet snímky podle vlastních představ – jedním z nich byl Princ a tanečnice, v němž hrála s legendárním Laurencem Olivierem. V té době byla již také provdána za slavného dramatika Arthura Millera, který kvůli ní opustil manželku a dvě děti. Jejich vztah procházel mnoha krizemi a Marilyn stále více sužovaly zdravotní potíže a deprese z nenaplněných snů o dítěti a hodnotné umělecké kariéře. V roce 1959 přiměl Arthur Marilyn k přijetí role Sugar Kane ve filmu Někdo to rád horké. Její zdravotní potíže se zhoršovaly, život v hollywoodské branži ji značně vysiloval a po neúspěchu filmu Mustangové podle scénáře jejího manžela Arthura Millera se navíc definitivně rozešli. V neděli 5. srpna 1962 ji nalezli mrtvou – její náhlou smrt způsobila akutní otrava barbituráty.

Fotogalerie
The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka