Reforma evropského vinařství Čechy do krize nedostane

Reforma evropského vinařství, která by měla být schválená koncem roku 2008, by neměla způsobit krizi českých vinařů a vinohradníků. Její nový návrh, směřující ke společné organizaci trhů vína v EU, by měl být v ideálním případě hotový před letošními prázdninami a poté by ho měl schvalovat Evropský parlament.

Jarní servisní akce AUTO CB

Reforma evropského vinařství, která by měla být schválená koncem roku 2008, by neměla způsobit krizi českých vinařů a vinohradníků. Její nový návrh, směřující ke společné organizaci trhů vína v EU, by měl být v ideálním případě hotový před letošními prázdninami a poté by ho měl schvalovat Evropský parlament. Ten už v minulý měsíc přijal usnesení, v němž zkritizoval loňský návrh Evropské komise a doporučil zásadní úpravy. Souhlasíme se vším s výjimkou dělení peněz členským státům, řekl předseda Svazu vinařů ČR Jiří Sedlo.
Na dělení existují dvě varianty. "My prosazujeme tu spravedlivou, což je rozdělování podle plochy vinic, tedy sazbu na hektar," řekl náměstek ministra zemědělství Stanislav Kozák. Velké vinařské země ale podle Sedla prosazují členění peněz podle vzorce, do něhož se dosadí kromě plochy vinic, produkci země, spotřebu a historické objemy čerpaných dotací. "Takto přijatá reforma by ztrácela smysl," řekl Sedlo. Podle něj je reálnější, že bude přijata do poloviny roku 2009. Podle Kozáka se bude ale Francie, za svého předsednictví EU v roce 2008, snažit reformu ohlídat a následující rok už bude na ČR, aby prosadila prováděcí vyhlášky.
Kozák zmínil další dva diskutované problémy reformy. Zatímco možnost doslazování vína řepným cukrem bude zřejmě severnějším státům, tedy i ČR, umožněna, "hned tak neskončí boj" o likvidaci vína destilací, kterou aplikují velké vinařské země s velkými přebytky. V ČR se nepoužívá. Podle názoru českých vinařů by se měly peníze na likvidaci využít na propagaci evropských vín. "U doslazování jsme na svou stranu získali Francii, která naopak musí přidávat do vín kyselinky," uvedl Kozák. Proto ČR doufá, že doslazování standardních, nikoli jakostních vín, bude povoleno.
"Chceme spíše udržet současný stav a vylepšit rozdělování prostředků z EU, což lze," řekl Josef Vozdecký, šéf Bohemia Sektu. Podle něj musí země EU spolupracovat na společné propagaci, neboť tzv. třetí země vinařství (Nový Zéland, Austrálie a jižní Afrika investovaly do oboru velké peníze a mají kvalitní vinice. "V českých obchodech se o 60 až 100 procent zvýšil počet prodávaných položek," řekl.
ČR se musí soustředit na jakostní kvalitní vína. "Dobře se v posledních letech prodávají vína přívlastková," řekl Vozdecký. Podle něj spotřeba vína od roku 1989 roste, i když je Česká republika stále s 18 litry na hlavu a rok na polovině oproti EU. Nápoj je lidmi vnímán jako dobře působící na lidský organizmus. K propagaci vína výrazně pomáhá Vinařský fond, který ročně vydává 50 až 60 milionů korun na marketing.



The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 13.03.2007 11:26



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka