Režisér Strach točí v Kladrubech i Plasích Santiniho jazyk

V úterý 23. března padla první klapka nového televizního filmu Santiniho jazyk, který pro ČT natáčí režisér Jiří Strach. Filmově televizní zpracování známého románu Miloše Urbana organicky propojuje prvky thrilleru, mystiky a hermetické filozofie s poutavým historickým exkurzem. Na pozadí fasci...

BETON UNION

V úterý 23. března padla první klapka nového televizního filmu Santiniho jazyk, který pro ČT natáčí režisér Jiří Strach. Filmově televizní zpracování známého románu Miloše Urbana organicky propojuje prvky thrilleru, mystiky a hermetické filozofie s poutavým historickým exkurzem.
Na pozadí fascinující a znepokojivé architektury Jan Blažeje Santiniho, která světově unikátním způsobem mísí prvky baroka a gotiky, se rozvíjí příběh člověka, hledajícího na počátku nového tisíciletí ztrácející se pocit smyslu a životního naplnění.
Nespokojený zaměstnanec reklamní agentury Martin Urmann je pověřen nesplnitelným úkolem, který má fakticky ospravedlnit jeho náhlý vyhazov ze zaměstnání. Martin úkol přijímá, ale je to spíše gesto vzdoru, než vážně míněná snaha zachránit své postavení. Práce ho nepřímo zavede na stopu tajemných vzkazů dávno mrtvého architekta, které se zdají promlouvat přes hloubku času přímo k němu. Martin se pouští do honby za rozluštěním těchto zpráv. Jeho cesta je lemována záhadnými vraždami, které nějakým způsobem musí souviset s jeho pátráním. Fascinující síla světa, do kterého se postupně propadá, vylučuje možnost, že by od svého záměru odstoupil. Musí dojít až nakonec, kde čeká odhalení, které od základu změní celý jeho, doposavad pečlivě udržovaný, pohled na svět.
Hlavní role byla svěřena Davidu Švehlíkovi, v dalších úlohách se představí například Marek Taclík, Viktor Preiss, Martin Stropnický, Monika Timková, Lucie Molnárová, Petra Molnárová a další. Scénář napsali Miloš Urban a Tomáš Končinský. Za kamerou stojí Martin Šec.
Filmaře čeká celkem 20 filmovacích dnů, natáčet budou především v exteriérech a reálech v Praze, v Kladrubech, v Plasech a na dalších místech. Na obrazovkách by se snímek měl objevit v průběhu příštího roku.

Kláštery Kladruby a Plasy nyní prožívají chvíle s filmaři, kteří na obou lokalitách natáčejí film pro Českou televizi. Film je inspirován knihou jednoho ze současných oblíbených a úspěšných spisovatelů Miloše Urbana Santiniho jazyk. Scéna, při níž je v knize zavradžděn důmyslným způsobem kladrubský kastelán, se stala zdrojem mírných žertíků pokud jde o správce památky pana Ing. Milana Zoubka. Ten již v čase, kdy Miloš Urban knihu psal, na zámku pracoval. Některým kolegům se pak zdálo, jako by spisovatel popsal postavu kastelána podle současného správce objektu. „Mrtvolu kladrubského kastelána zítra pohodíme na práh kostela!“ prozradil jeden ze členů natáčecího týmu.
V úterý 6. dubna a be středu 7. dubna 2010 jsou filmaři v klášteře Kladruby, další dva dny stráví v klášteře Plasy. Podle slov filmařů se i tam objeví odpovídající mrvola.

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Opište kontrolní kód
ARCHIV ZPRÁV
st 7.4.2010 15:100 +
 
andělé,čerti2017

Hlavní zprávy