Romové z Dobré Vody chtějí osadní výbor

V místní romské komunitě v Dobré Vodě, která je součástí města Toužim, proběhly v pátek volby do osadního výboru. 36 z 37 oprávněných romských voličů si ve volbách jako své zástupce zvolilo tři muže. Zda osadní výbor bude opravdu zřízen nyní záleží na zastupitelstvu města Toužim.

Cílená propagace v Plzni

V místní romské komunitě v Dobré Vodě, která je součástí města Toužim, proběhly v pátek volby do osadního výboru. 36 z 37 oprávněných romských voličů si ve volbách jako své zástupce zvolilo tři muže. Zda osadní výbor bude opravdu zřízen nyní záleží na zastupitelstvu města Toužim.

Přípravy na vznik osadního výboru iniciovalo občanské sdružení Český západ, které již od roku 2002 působí v romské komunitě v Dobré Vodě. Cílem sdružení je vytvářet podmínky pro zkvalitnění života obyvatel Dobré Vody, a to skrze zásadní změnu v nich samých, v komunitě jako celku a v pohledu majoritní společnosti. „Vznik osadního výboru by obyvatelům Dobré Vody mohl dopomoci ke zkvalitnění života v odloučené části města Toužim," říká Mgr. Jana Kosová, ředitelka sdružení. „Romští obyvatelé chtějí navázat efektivní dialog se zastupitelstvem Toužimi, aby se mohla například zlepšit dopravní obslužnost Dobré Vody či být zkultivována místní veřejná prostranství, " vysvětluje Jana Kosová. Český západ nyní hodlá navštívit i zbylé neromské obyvatele Dobré Vody a přizvat jejich zástupce ke členství v osadním výboru. Zda bude o členství ve výboru zájem i mimo romskou komunitu nedokáží zástupci Českého západu odhadnout. „Už teď jsme však spokojeni s výsledky," usmívá se Jana Kosová, „nečekali jsme tak velký zájem ze strany romských obyvatel. To, že se voleb zúčastnili téměř všichni členové komunity, ukazuje, že jim jejich budoucnost není lhostejná a že naše práce má smysl, " pochvaluje si ředitelka.

Dle zákona o obcích může zastupitelstvo Toužimi zřídit osadní výbor a určit jeho členy. Těmi mohou být pouze občané obce, kteří jsou přihlášeni k trvalému pobytu v části obce, pro kterou je osadní výbor zřízen. Výbor musí mít minimálně 3 členy v čele s předsedou. Zastupitelstvo obce osadní výbor zřídit může, ale nemusí, vše záleží na jeho rozhodnutí. Pokud je však osadní výbor zřízen, může předkládat zastupitelstvu návrhy týkající se rozvoje části obce či jeho rozpočtu. Dále se může vyjadřovat k návrhům předkládaným zastupitelstvu obce a radě obce k rozhodnutí, pokud se týkají dané části obce. Mezi další oprávnění patří vyjadřovat se k připomínkám a podnětům předkládaným občany obce, kteří jsou hlášeni k trvalému pobytu v části obce. V neposlední řadě má předseda osadního výboru právo na slovo při zasedání zastupitelstva, pokud o něj požádá.

V současnosti již funguje na území Karlovarského kraje mnoho osadních výborů, např. Stará Chodovská v Chodově, Vodná v Bečově nad Teplou, Protivec ve Žluticích či Dolní Žďár, Mořičov a Kfely v Ostrově.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 24.03.2007 17:57



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka