Správná velikonoční nádivka má být lehká a ´zelená´

Až 60 druhů bylin, například jarních kopřiv, může být ve velikonoční nádivce nebo jako příloha k ní. Měla by, na rozdíl od vánoční nádivky, obsahovat lehčí bílá masa, tedy jehněčí, telecí, králičí nebo dokonce také kuřecí. Hodně z 22 soutěžních vzorků, které včera v plzeňském Parkhotelu hodnotila dvanáctičlenná porota včetně laiků, tyto parametry nesplňovalo.

Cílená propagace v Plzni

Až 60 druhů bylin, například jarních kopřiv, může být ve velikonoční nádivce nebo jako příloha k ní. Měla by, na rozdíl od vánoční nádivky, obsahovat lehčí bílá masa, tedy jehněčí, telecí, králičí nebo dokonce také kuřecí. Hodně z 22 soutěžních vzorků, které včera v plzeňském Parkhotelu hodnotila dvanáctičlenná porota včetně laiků, tyto parametry nesplňovalo. Maso bylo totiž většinou uzené a "zeleného" bylo na talířích málo. Porota, jejímiž členy byli zástupci západočeských hotelů, restaurací a učilišť, hodnotila mozaiku výrobku, vazbu, suroviny, použití čerstvých bylin a pochopitelně chuť a vzhled.
"Prase se na jaře nezabíjí, vepřové, tedy ani uzené, proto nepatří na velikonoční talíř," řekl člen poroty a šéfkuchař mariánskolázeňské restaurace Zlatá Koule Martin Havel. Základem je žemlová nádivka, do níž se vloží maso, zelenina, bylinky, sůl a muškátový oříšek. Členem poroty byl také Ladislav Nodl, šéfkuchař "ve výslužbě", který se věnuje profesionálnímu vaření přes 60 let. Podle něj musí být žloutky vyšlehané, máslo vymíchané a žemle trochu opečená a zvlhčená.
Podle obou kuchařů byly všechny soutěžní vzorky skoro stejné až na nádivku s játry. "Pouze někdo měl uzeného masa méně a jiný více. Někdo ho dal bez kůže, takže nebylo tolik cítit," dodal Havel.
Podle něj nabízejí ve velikonoční době nádivku, jejíž tradice sahá až do 15. století, i hotely a restaurace. S marinovaným, čerstvě trhaným salátem nebo teplou nádivku jako předkrm či přílohu třeba k telecím ledvinkám. Z klasických jídelen je známé kuře plněné nádivkou.
Jsme rádi, že se do soutěže podařilo zapojit mládež, aby se naučila ji připravovat a načichla k tradicím," řekl šéf plzeňské restaurace U Mansfelda Zdeněk Prošek, jehož nádivka vyhrála jak u obou porot. Podle něj jsou modernější nádivky lehčí, na rozdíl od produktů našich babiček, které byly hutnější, například s bůčkem.
Každý soutěžní tým musel dovézt do Plzně nejméně 2,5 kilogramu nádivky. Pětinu snědla porota a zbytek rozdali organizátoři publiku.
"Některé produkty učňů byly lepší než od profíků," uvedla náměstkyně primátora Marcela Krejsová, členka poroty. Jeden vzorek byl podle ní hodně podivný. Brokolice, hrášek, mrkev a klobása zabalené v listovém těstě.
Krajská soutěž o Top velikonoční nádivku, které se zúčastnilo 13 profesionálních kuchařů a devět středních škol a odborných učilišť, je údajně jediná svého druhu v ČR. Navazuje na klání o nejlepší vánoční rybí polévku, kterou jsme loni v prosinci pořádali v Plzni už potřetí a letos plánujeme v Parkhotelu krajské kolo, řekl Prošek. Akci zvolila jako propagaci krajská sekce Asociace hotelů a restaurací ČR.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 27.03.2007 07:03



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka