Starostové z Brd: Ministerstvo neřeklo nic nového

Zástupci obcí, kteří se ve středu odpoledne sešli ve Strašicích na diskusi s ministerstvem obrany o plánovaném americkém radaru v Brdech, hodnotili zveřejněné informace jako známé. Vystoupení tří expertů na zbraně hromadného ničení, raketové systémy a účinky mikrovlnného záření na organizmus byla podle nich výrazně odborná. Většina z 30 starostů a místostarostů z Podbrdska uvedla, že jim tyto informace příliš nepomohly.

Cílená propagace v Plzni

Zástupci obcí, kteří se ve středu odpoledne sešli ve Strašicích na diskusi s ministerstvem obrany o plánovaném americkém radaru v Brdech, hodnotili zveřejněné informace jako známé. Vystoupení tří expertů na zbraně hromadného ničení, raketové systémy a účinky mikrovlnného záření na organizmus byla podle nich výrazně odborná. Většina z 30 starostů a místostarostů z Podbrdska uvedla, že jim tyto informace příliš nepomohly. Čekali hlavně na diskusi s ministryní obrany Vlastou Parkanovou. Ta slíbila starostům další studie, které budou následovat po první předběžné studii zdravotních dopadů působení radaru zpracované ministerstvem zhruba před měsícem.



Debatě už nebyla přítomna zhruba dvacítka starostů a místostarostů, převážně ze středních Čech, která jednání opustila, údajně na protest proti nevpuštění novinářů do sálu. Dva starostové, kteří dnešní akci organizovali, ČTK potvrdili, že si zástupci ministerstva nepřáli novináře na jednání. Stejné informace poskytli i odcházející starostové. Ministryně Parkanová ale tvrdila, že její rezort nevydal jakýkoliv zákaz.

"Tato jednání určitě mají smysl, ale nejde o to přesvědčit 20 nebo 30 starostů, nýbrž prostřednictvím tisku informace předat všem občanům. Tomu bohužel při dnešním jednání zabránili," uvedl starosta Příbrami Josef Řihák. Podle něj byla přítomnost novinářů avizovaná na pozvánkách.

Zástupci obcí, kteří dnes jednání opustili, měli údajně velký zájem o diskusi, ale o takovou, aby každý věděl, co bylo skutečně řečeno. "A proto jsme tam chtěli novináře. Běžná praxe je taková, že se po jednání udělá oficiální tisková konference, na které se tlumočí názory, že například brdští starostové prodali své občany výměnou za investice," dodal Řihák.

Schůzku zorganizovala obec Strašice, která pozvala 250 zástupců obcí, ale přijelo jich necelých 60. Debatu řídil starosta Němčovic Karel Ferschmann, který údajně podle odcházejících starostů zabránil hlasování o vstupu novinářů. Ferschmann měl pro starosty připraveny žluté a červené karty a zvonec, který ukončoval tříminutový povolený vstup.

"Nic jsem se tu nedozvěděl, bylo to hodně obecné. Svým lidem nemůžu říci nic, než co už si přečetli v tisku," řekl starosta Těškova Pavel Veverka. Zajímalo by ho, jaké podmínky zatím český stát vyjednal a jaký statut budou mít američtí vojáci na českém území.

"Jsem rád, že po hysterickém výstupu pana starosty Řiháka měla debata rozumný ráz," uvedl starosta Hořovic Luboš Čížek. Podle něj ale takové debaty měly probíhat už v dubnu, aby se zabránilo teatrálním vystoupením. Lidé podle Čížka požadují odborné informace, kterých dnes údajně zaznělo hodně. Podle starosty Skořic Miloslava Suchého zástupci ministerstva nepřišli s ničím novým, co by mohl předat svým lidem. Uvedené údaje si každý, kdo chce, může najít na internetu, řekl Suchý.

Obce se dále ptaly, zda stát zpracovával analýzu, jak radar ovlivní turismus, cenu nemovitostí a migraci obyvatelstva v oblasti Brd. Podle náměstka ministryně obrany Martina Bartáka se i tyto otázky zohledňují. "Zpřístupňování oblasti obyvatelstvu bude nadále pokračovat. Jsou připraveny zóny, které budou dekontaminovány," uvedl Barták. Podle něj by mohl radar určitým způsobem oblast zatraktivnit. Většinu investic do něj by měly zajišťovat české firmy, což má přinést rozvoj podnikání.

Starostu Hrádku Jaroslava Perlíka zajímalo, jakými zákonnými prostředky může obec proti radaru vystupovat. "Neexistuje zákonný prostředek, který lze použít proti radaru nebo pro něj," uvedla Martina Děvěrová z ministerstva vnitra. Jako jednu z možností obcí vidí v tom, že budou vstupovat například do stavebních řízení. Podle Děvěrové je otázkou, zda například liga starostů proti radaru reprezentuje skutečné názory obcí. Pokud starostové vstoupí svým podpisem do svazku nebo sdružení obcí pro či proti radaru, musí k tomu mít usnesení rady nebo zastupitelstva.

Barták označil odchod starostů za exhibici. Lidé typu pana Řiháka nemají podle něj zájem diskutovat. Místostarosta Strašic František Nerad uznal, že novináři byli pozváni. "Na místě jsme se ale přímo rozhodli, že nejprve povedeme uzavřené pracovní jednání a poté budeme prezentovat, co se tu dělo," uvedl. Podle Nerada nikdo starosty nevyhodil, ale odešli sami. Parkanová potvrdila, že vše bylo v režii obcí a starostové vyzývali odcházející, aby setrvali.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 13.09.2007 18:19



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka