Terry Fox v Rokycanech vybral víc než 10 tisíc korun

Náměstí T.G. Masaryka v Rokycanech bylo včera místem startu a cíle již desátého ročníku Běhu Terryho Foxe. Běh slavnostně ve 14.00 hodin u rokycanské radnice odstartovala místostarostka Rokycan Marie Hlávková. Letošní ročník byl počtvrté součástí ,,Setkání pod rokycanskou věží“, které nahradilo tradiční ,,Den Rokycan“.

Zaregistrovaní běžci měli možnost zaplatit příspěvek na výzkum rakoviny v libovolné výši a za to obdrželi tričko, čelenku, otvírák a nebo kšilt. Délka tratě vedoucí středem města činila 2.400 metrů a bylo možno ji absolvovat jakýmkoliv způsobem, tedy chůzí, během, joggingem, na invalidním vozíku, na kole, na kolečkových bruslích, s kočárkem, či se psem. Pořadateli rokycanského Běhu T. Foxe byla Tělocvičná Jednota Sokol Rokycany ve spolupráci s Městským úřadem Rokycany a Střediskem Junáka Rokycany. Dění na náměstí, obdobně jako při minulých ročnících, moderoval František Vaško.
A na závěr něco z historie Běhu Terryho Foxe. Ta se váže na život mladého Kanaďana, kterému byla v 18 letech amputována noha postižená rakovinou kostí. V bolestech a utrpení, které Terry prožíval a které viděl u ostatních pacientů, se v jeho hlavě zrodila touha překonat bezmocnost a podniknout něco, co by napomohlo boji proti této zákeřné nemoci. Rozhodl se proto běžet napříč Kanadou a při té příležitosti uspořádat finanční sbírku na výzkum rakoviny. Na trasu ,,maratónu naděje“ po intenzivním tréninku a pečlivé přípravě vyběhl 12. dubna 1980 a za 143 dní uběhl 5.565 km, když denně absolvoval dávku téměř rovnou délce maratónské tratě ( 42.195 metrů). Svůj hrdinský maratón byl však nucen ukončit u Thunder Bay v provincii Ontario, když se rakovina rozšířila do plic a 28. června 1981 Terryho přemohla. Svým činem se však zapsal do srdcí milionů Kanaďanů, stal se národním hrdinou a z jeho ,,maratónu naděje“ vznikla tradice, která pronikla i za hranice Kanady. V České republice se poprvé oficiálně běžel v roce 1993, a to pouze v Praze. Zúčastnilo se ho 40 účastníků a na konto na výzkum rakoviny bylo vybráno 19.700 korun. V roce 2001 se pak pro srovnání Běh Terryho Foxe konal již na 234 místech České republiky a zúčastnilo se ho více než 96.992 účastníků, kteří podpořili výzkum rakoviny svými dobrovolnými finančními příspěvky ve výši 3.485 tisíc korun. V roce 2003 bylo například zaregistrováno celkem 216 běhů, zúčastnilo se jich více než 70 tisíc zaregistrovaných běžců a na výzkum rakoviny bylo celkem připsáno 2.144 tisíc korun a v roce 2004 bylo registrováno 210 běhů.
K běhu se v Rokycanech zaregistrovalo 168 běžců. Na výzkum rakoviny bylo odeslán 10.285 korun. Nejstarším účastníkem byl osmdesátiletý Jiří Fryč, který trať absolvoval na kole. Své kulaté narozeniny oslavil nedávno, a tak dostal od pořadatelů věnec v podobě pláště na jeho milované kolo. Jiří Fryč se zúčastnil všech deseti ročníků. Jedním z nejmladších účastníků byl čtyřletý Dominik Friesl, který startoval se svými rodiči a trať absolvoval na kole. Mezi běžci první doběhl dvacetiletý student Lukáš Opatrný, druhý skončil osmadvacetiletý Radek Schabovski. Nejrychlejšími mezi cyklisty byli Roman Němilovič z 8.B a Pavel Kraft z 5.A, oba ze ZŠ ulice Míru.
V ČR se Běh Terryho Foxe běží letos již po patnácté. Za uplynulých 15 let se k akci přihlásilo v ČR téměř 800 tisíc účastníků a na výzkum rakoviny bylo celkem odesláno 27,7 milionu korun.