Tisová zkouší, jestli může pomoci kraji

Záměru Karlovarského kraje využít elektrárnu Tisová jako jeden ze tří podniků využívajících palivo vyrobené z recyklovaného odpadu se Skupina ČEZ nebrání. Podmínkou je ovšem ověření toho, že tato pomoc nebude mít žádné nepříznivé vlivy na okolí. „Víme, jak je pro kraj úspěch jeho koncepce ...

Cílená propagace v Plzni

Záměru Karlovarského kraje využít elektrárnu Tisová jako jeden ze tří podniků využívajících palivo vyrobené z recyklovaného odpadu se Skupina ČEZ nebrání. Podmínkou je ovšem ověření toho, že tato pomoc nebude mít žádné nepříznivé vlivy na okolí.

„Víme, jak je pro kraj úspěch jeho koncepce nakládání s odpady důležitý, snažíme být vždy dobrým sousedem, a proto se tomuto záměru nebráníme. Zároveň považujeme za nutné, aby i dotčené obce měly kvalitní informace přímo od nás, “ uvedl ředitel elektrárny Pavel Šušák.

Jeho slova potvrzuje i setkání starostů okolních obcí, kraje a vedení elektrárny, které se uskutečnilo přímo v jejím areálu. „Jsme rádi, že se nic nepeče za našimi zády. Není moc zvykem, aby s námi někdo takhle seriózně jednal ještě předtím, než se něco spustí,“ pochvaloval si starosta nejbližší obce – Citic – Josef Sháněl.

Jak již kraj dříve zveřejnil, hodlá část odpadů likvidovat za pomoci firem, které z něj vyrobí palivo. Pro něj ale potřebuje získat solidní odběratele, odbor životního prostředí vytipoval tři firmy, jedním z nich je Tisová. Ačkoliv se tu nespálil ještě ani gram, v elektrárně už má nový doplněk uhlí přezdívku. Říká se mu „tap“, což vzniklo ze zkratky užívané dříve pro podobné produkty – TAP (tuhá alternativní paliva.

„Stejně jako kdysi u štěpky a šťovíku nás u „tapu“ čekají zkoušky, uvidíme, jak dopadnou. Zatím budeme palivo vozit na velkou dálku, nejbližší výrobce sídlí až v Mýtě u Rokycan. Má na svůj výrobek všechny certifikáty, takže věříme, že zkoušky dopadnou dobře,“ uvedl zástupce ředitele pro výrobu Milan Andrejkovič.

Konečné rozhodnutí vyplyne až z výsledků měření nezávislých akreditovaných laboratoří. Jejich zkoumání mimo jiné stejně jako u biomasy bude podléhat bez výjimky každá dodávka paliva.

Kromě záměru zkoušek „tapu“ se starostové dočkali i dalších informací, jednou z nich je plánovaná investice do zvýšení množství biomasy, které lze využít. Za 100 milionů korun by mohla Tisová dosáhnout reálného objemu 125 000 t ročně.. Stejně tak se představitelé obcí dozvěděli i podrobnosti o oslavách 50. výročí dokončení výstavby Tisové jako první velkoelektrárny v ČSR.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 13.05.2008 08:00



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka